Kritika historikov
Ten sa odvoláva aj na ďalšieho historika Jozefa Jablonického, ktorý o nich píše: „Jednotlivci z ľudáckeho exilu sa neusilovali o demokratický režim na Slovensku. Chceli obnoviť totalitný režim z rokov 1939 - 1945... Po novembri 1989, o Púčikovi a jeho spoločníkoch sa písalo veľa, ale aj tak, že základné reálie sa nepoznali alebo obchádzali.“ Nový Čas sa spojil aj s historikom Ivanom Kamencom, ktorý to vidí rovnako a myslí si, že prezidentská kancelária sa rozhodla nešťastne.
„Myslím si, že pani prezidentka nebola dobre informovaná. Ten rozsudok a jeho vykonanie, to bolo strašné voľačo. Ale oni nebojovali proti komunizmu,“ uzavrel Kamenec. Historik Šumichrast dodáva, aj keď ide o silné porovnanie, tak antikomunistickými bojovníkmi boli i Hitler či Mussolini. „Zo strany pani prezidentky tak ide o, mierne povedané, riadny prešľap,“ uzavrel. Nový Čas sa snažil získať vyjadrenie aj od hlavy štátu, no do uzávierky nereagovali.
Pôsobili v službách ľudáckeho režimu
Ivan Kamenec, historik
Oni nebojovali proti komunizmu. Bojovali ešte v 1944 - 1945 v službách ľudáckeho režimu, to je ten problém. Treba to čiastočne oddeliť od boja proti komunizmu. Boli zneužití ľudáckou emigráciou. Chodili sem, ešte v roku 1944 a 1945, niektorí v službách tzv. hlások Hlinkovej gardy. Jeden z nich potom dokonca vstúpil do Komunitickej strany s tým, že sa tam chcel infiltrovať. Ten rozsudok, trest smrti, bol neadekvátny k ich previneniu, vrcholila studená vojna. Ale nie je to šťastné. Je to skôr vec poradcov ako prezidentky.
Súhlasim s prezidentkou, bojovali za demokraciu
Ján Figeľ, predseda Nadácie Antona Tunegu
Na téme odkrývania činnosti a príbehov Bielej légie spolupracujem hlavne s historikmi ÚPN - Františkom Neupauerom a ďalšími, a s vedúcim Katedry histórie Pedagogickej fakulty UK profesorom Róbertom Letzom. Vychádzam však tiež z osobného poznania príbuzných troch popravených. Môj názor je v zhode s prezidentkou - zápas a lídri Bielej légie o slobodu a demokraciu sú hodní pamäti a úcty. Púčik, Tunega a Tesár formovali protikomunistické hnutie Biela légia činné v období rokoch 1947 - 1955. Neboli to ľudáci, odmietli tak nacizmus, ako aj komunizmus.
Biela légia bolo nenásilné hnutie odporu, ktorého ideové východiská boli preukázateľne vlastenecké, demokratické a proeurópske. Na túto formu zápasu nadviazal nielen kresťanský disent, ale aj Nežná revolúcia rokoch 1988 - 89. Všetci traja zaplatili za svoje presvedčenie a za našu slobodu tú najvyššiu cenu.