Najviac postihla inflácia dôchodcov
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
-Inflácia sa zdvíha o niečo rýchlejšie v domácnostiach dôchodcov, kde bola v apríli medziročne vyššia až o 12,7 %. Domácnosti zamestnancov a nízkopríjmové domácnosti zaznamenali medziročný rast cien len nepatrne nižší ako priemerná inflácia, o 11,7 %. Inflácia ani v apríli ešte pravdepodobne nedosiahla svoje maximum a jej zrýchľovanie bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Kulminovať by pritom mala na začiatku leta. Navrhovaný vládny balíček infláciu zásadnejšie neutlmí. Jeho prioritným cieľom totiž nie je spomaliť rast cien, ale kompenzovať dosahy rekordne vysokej inflácie na vybrané (pomerne široké) skupiny obyvateľstva. Diskutovaná čiastočná/dočasná regulácia cien pohonných látok by mohla síce spomaliť rast inflácie, avšak v súčasnosti je zodpovedná za menej ako 10 % celkovej inflácie.
Neistota pre vojnu na Ukrajine
Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne
Vojenská invázia na Ukrajinu vytvára na trhoch výraznú neistotu, vyplývajúcu z premenlivého politického prostredia a prebiehajúcich vojenských operácií v strategicky významných oblastiach Ukrajiny, keďže rastie obava o dostatok či dostupnosť niektorých energetických a potravinových komodít. Z tohto dôvodu vnímame súčasné inflačné tlaky, prichádzajúce najmä z energií a potravín, keďže Rusko či Ukrajina sú významnými hráčmi v ich exporte. Krajiny sú však zapojené aj do medzinárodných dodávateľsko-odberateľských reťazcov, kde sa ponukové problémy môžu ešte zvýrazniť.
Nakupujeme a jazdíme autom menej
Peter (56), Pezinok, informatik
V porovnaní s obdobím pred pandémiou si myslím, že náklady na všetko išli hore aj o 20 percent. Predtým sme boli s manželkou čo sa týka nákupu potravín, oveľa veľkorysejší. Zdražovanie vidieť aj na cenách pohonných hmôt. Preto teraz vždy zvažujeme, či niekam pôjdeme autom. Ak to takto pôjde ešte rok-dva, obrovská skupina ľudí bude mať problém vôbec vyžiť.