Podľa autorov štúdie je to prelomové zistenie. Sami však priznávajú, že budú potrebné ďalšie analýzy, aby malo praktické využitie. O práci, ktorá vyšla v odbornom časopise The Lancet Discovery Science, napísal server The Guardian.
Deti, ktoré zomreli na SIDS a boli súčasťou štúdie, mali krátko po narodení v priemere nižšiu hladinu enzýmu nazývaného butyrylcholinesteráza (BChE), uviedli vedci. BChE zohráva dôležitú úlohu v mozgu a jej nízka hladina môže znížiť schopnosť spiaceho dieťaťa zobudiť sa alebo reagovať na okolie, vysvetľuje agentúra Reuters. "Očividne zdravé dieťa, ktoré zaspí a už sa neprebudí, je nočnou morou každého rodiča. Až doposiaľ neexistoval žiadny spôsob, ako odhadnúť, ktoré dieťa by to mohlo postihnúť, "uviedla vedúca štúdie Carmel Harringtonová z detskej nemocnice na sydneyskom predmestí Westmead. "Ale to už nie je ten prípad. Našli sme prvý marker, ktorý by mohol naznačovať zraniteľnosť skôr, ako dôjde k úmrtiu," dodala lekárka, ktorej dieťa pred 29 rokmi zomrelo na SIDS, čo ju priviedlo k námetu štúdie.
Vedci pracovali s krvnými vzorkami, ktoré sa v rámci skríningového programu odoberajú pri pôrode. Porovnávali hladinu BChE u 26 detí, ktoré neskôr zomreli na SIDS, u 41 detí, ktoré zomreli z iných príčin, a u 655 preživších detí. Konštatovali, že deťom sa SIDS horšie fungoval nervový systém, ktorý riadi nevedomé a mimovoľné funkcie v tele.
Zistenia austrálskych vedcov majú veľký potenciál do budúcnosti, ale zatiaľ nemajú praktické využitie. Meranie BCHE len naznačuje istý trend, ale deti nebolo možné jasne rozdeliť do dvoch skupín. Hoci deti so SIDS mali v priemere nižšie hladiny BChE, skupiny sa tiež veľa prekrývali. Približne polovica detí sa SIDS spadala do rovnakého rozpätia ako polovica detí, ktoré nezomreli.
Už skôr prišli vedci na iné faktory, ktoré majú výraznejší dopad na náhle úmrtia dojčiat. U detí žien, ktoré v tehotenstve fajčia, je výskyt SIDS trikrát častejší ako u nefajčiarok. U detí s nižšou hladinou skúmaného markera je frekvencia 1,1 až 1,5-krát vyššia, píše The Guardian.