Európska komisia (EK) zverejnila výročnú správu o systéme Safety Gate. Ten slúži na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch. 30 zúčastnených krajín si v roku 2021 vymenilo 2142 upozornení na nebezpečné technológie a výrobky.
Prvýkrát sa na prvých miestach v zozname nahlásených nebezpečných výrobkov umiestnili autá, po ktorých nasledujú hračky a elektrické prístroje. Vzhľadom na posun spotreby smerom k online nákupným platformám sa vyvíjajú nové nástroje umožňujúce lepšie chrániť spotrebiteľov nakupujúcich cez internet a odstrániť nebezpečné výrobky z trhu.
Eurokomisár pre spravodlivosť a spotrebiteľov Didier Reynders v tejto súvislosti uviedol, že systém Safety Gate zohráva dôležitú úlohu pri ochrane spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami. V roku 2021 si orgány krajín, ktoré sa zapájajú do siete pre bezpečnosť spotrebiteľov, vymenili prostredníctvom systému 2142 upozornení. Po prvý raz sa najviac upozornení týkalo kategórie motorových vozidiel (rôzne technické problémy), po ktorých nasledovali hračky (prítomnosť nebezpečných chemikálií a gombíkových batérií) a elektrické spotrebiče a zariadenia.
Medzi päť najčastejších rizík, ktoré boli hlásené, patrili riziko poranenia, chemické riziko, riziko požiaru, riziko zadusenia a riziko úrazu elektrickým prúdom. Celkovo bolo prostredníctvom systému Safety Gate rozoslaných 4965 upozornení, čo ukazuje, že členské štáty v nadväznosti na ne prijímajú vlastné opatrenia.