Erdoganovo vyhlásenie vyvolalo obavy, že by Turecko mohlo prípadné členstvo Fínska a Švédska v NATO zablokovať. Turecká vláda však svoj postoj k tejto otázke zatiaľ dostatočne neobjasnila.
Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu však v sobotu naznačil, že je ochotný o tejto otázke diskutovať.
"Veľká väčšina obyvateľov Turecka je proti tomu, aby sa členmi NATO stali tieto krajiny (Fínsko a Švédsko), ktoré podporujú teroristickú organizáciu PKK... ale o týchto otázkach musíme hovoriť s ostatnými spojencami z NATO aj s týmito krajinami," povedal Čavušoglu v sobotu večer po príchode na neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí v Berlíne.
Na dvojdňovej schôdzke v nemeckej metropole sa zúčastňujú aj šéfovia diplomacií Fínska a Švédska. Optimizmus v otázke tureckého postoja po príchode do Berlína vyjadril aj fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto, ktorý je podľa vlastných slov presvedčený, že sa "podarí nájsť riešenie", ktoré otvorí Švédsku a Fínsku dvere do NATO.
V podobnom zmysle sa v sobotu večer vyjadril aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Slovensko je podľa jeho slov "plne pripravené" podporiť vstup Fínska a Švédska do aliancie. Vyjadril tiež presvedčenie, že takýto krok napokon podporí všetkých 30 členských krajín NATO, uviedla agentúra Reuters.