Jeho nápad sa pritom nepáči ani šéfovi VÚC v Trnave a kandidátovi OĽaNO Jozefovi Viskupičovi. „Tento výpadok ohrozí fungovanie samospráv a kvalitu verejných služieb,“ povedal. Poslanec SaS Viskupič vysvetľuje, že im to bude chýbať. „Tá kasička primátora, to myslíte, že tie peniaze kradne? Obce sú najbližšie ľuďom, robia škôlky, osvetlenie, služby... Budú musieť zvýšiť dane z nehnuteľností, poplatok za psa,“ uzavrel.
Únia miest Slovenska nesúhlasí s tým, aby vláda čerpala prostriedky na pomoc rodinám z finančných zdrojov samospráv. Tiež nesúhlasí s tým, že vláda prijíma rozhodnutia s dopadmi na samosprávy bez toho, aby ich s predstaviteľmi samospráv vopred konzultovala a zohľadnila ich požiadavky. Tvrdí to šéf Únie a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Nepovažujú za dobrý nápad, aby sa prorodinná politika riešila na úkor financií pre samosprávy, ktoré za tieto peniaze poskytujú služby svojim obyvateľom. „Rovnako nás uráža, keď ministerstvo financií, ale aj iní ministri rozprávajú o tom, že máme dosť peňazí,“ zdôraznil Rybníček. Ako dodal, sú to peniaze občanov miest a obcí Slovenska. „Žiadame vládu SR a ministerstvo financií, aby našli finančné prostriedky na prorodinnú politiku vo svojich vlastných rezervách. Sme presvedčení o tom, že tieto peniaze nájsť vedia tak, aby to nebolo na úkor obyvateľov našich miest a obcí,“ dodal.
Primátor Bratislavy Matúš Valo pripomenul, že v každej kríze v posledných rokoch boli aktívne práve samosprávy, aby obyvatelia nepociťovali nedostatky štátu. „Či išlo o COVID testovanie, pomoc v domovoch seniorov alebo v školách. Pokračujeme aj v prípade utečeneckej krízy. Potrebujeme však, aby nás vláda brala ako partnerov, nie ako služobníkov, ktorým z pozície sily niečo nadiktuje,“ uzavrel Valo.