Plány na založenie základní a ľudských kolónií na Mesiaci alebo Marse sú pekné. Je tu však jedna dôležitá otázka, ktorú treba vyriešiť. Čo budú obyvatelia týchto základní jesť? Vedci testujú, či kozmonauti budú môcť pestovať rastliny. A teraz prichádza plán na pestovanie vlastného mäsa, zo skúmavky.
Izraelská spoločnosť Aleph Famrs, ktorá sa špecializuje na pestovanie mäsa z buniek, prichádza so zaujímavým experimentom. Ten realizoval prvý úplne súkromný tím astronautov, ktorí navštívili Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Pestovanie mäsa funguje tak, že bunky z kravy (aj keď to môže byť akékoľvek zviera) sú kŕmené živinami, ktoré potrebujú na rast, ako sú aminokyseliny a sacharidy. Bunky sa množia, kým sa nevytvorí svalové tkanivo, a nakoniec sa z nich stane mäso, ktoré môžete jesť. Tento proces sa nazýva „kultivácia“ alebo „proliferácia“. Proces má potenciálne pozitívne dôsledky aj na životné prostredie, napríklad drasticky znižuje emisie metánu.
Skeptici tvrdia, že táto metóda je príliš nestabilná na to, aby sa na ňu mohli astronauti spoľahnúť. Úplne jednoznačným riešením však nie je ani transport mäsa zo Zeme. Dostať do vesmíru 500 gramov mäsa totiž stojí približne 10 000 dolárov.
Treba však podotknúť, že Aleph Farms čelí aj problémom. Hoci do tohto startupu boli naliate milióny dolárov a jedným z jeho investorov je aj oscarový herec Leonardo DiCaprio, stále čaká na schválenie regulačnými orgánmi v Izraeli, kým bude môcť mäso podávať v reštauráciách. Takže pred jeho cestou na Mesiac alebo Mars ešte treba vyriešiť pár problémov.