Platby v rubľoch
Slovenskí ministri už niekoľko týždňov riešia, ako bude Slovensko platiť za ruský plyn. Nedávno nám pritom prišiel list z Gazpromu, v ktorom sa hovorí, že pre Rusov nebude problém ani platba v eurách. Minulý mesiac práve na to doplatili Poľsko a Bulharsko, ktorým Putin plyn stopol. Zdá sa, že Slovensko môže obísť inak. „Ide o to, že ak by sa aj nepodarilo uskutočniť riadne a včas proces konverzie na ruble, tak dodávky by pokračovali ďalej. Nevidia to ako porušenie aktuálneho dekrétu prezidenta Ruskej federácie,“ uviedol v rozhovore pre Denník N šéf SPP Richard Prokypčák.
Slovensko má podľa ministra Richarda Sulíka platiť za plyn 20. mája, čiže do konca tohto týždňa. Štátny tajomník ministerstva Karol Galek tvrdí, že napriek tomu pracujú na diverzifikácii zdrojov plynu. Od 1. júna máme brať plyn zo Severného mora cez Poľsko. Išlo by o skvapalnený plyn, ktorý sa priváža tankermi. Bulharsko nedávno vyhlásilo, že sa s USA dohodli na odoberaní skvapalneného plynu za nižšiu cenu, ako mali dohodnutú z Gazpromu.
Premiér Heger hovorí, že budeme postupovať pri platbách rovnako ako partneri v EÚ. „Je dôležité, aby sme dostali záruky od našich partnerov v Európskej únii. Slovensko je zodpovedným partnerom pri preprave plynu do západnej Európy. Niečo také potrebujeme od krajín, ktoré sú na sever, západ a juh od nás, ak dôjde k zmene zdroja. Dnes sme na začiatku reťazca, potom by sme boli na konci,“ povedal Heger.
Už to urobil aj v minulosti
Jozef Badida, analytik Energieprevas.sk
- Gazprom má štandardný dlhodobý kontrakt. Ten platí do roku 2028 vo Veľkých Kapušanoch, čiže on keď chce, môže si niečo navyše objednávať, ale nie je to nevyhnutné ani potrebné. Neurobil to nielen teraz, ale ani viackrát v minulosti. To, že si v danom mesiaci nezazmluvní niečo navyše, znamená, že nič navyše oproti tomu, čo bežne prepravuje, nepotrebuje.