Prečo je takýto prieskum medzi župami dôležitý? „Župy momentálne hospodária so sumou 1,8 miliardy eur. To je pomerne veľká suma, je to viac, ako má ministerstvo zdravotníctva či obrany. Taktiež hospodária so značným majetkom, majú množstvo organizácií a firiem, dôležité kompetencie. Aj keď bežný človek možno na župný úrad až tak často nezavíta, tie rozhodovacie kompetencie župy sa ho týkajú v každodennom živote,“ vysvetľuje Piško.
Víťazi a porazení
A ako na hodnotenie reagujú samotní dotknutí župani? „Stále je čo zlepšovať,“ komentuje skromne „víťazný“ župan Baška. „Chcem sa poďakovať našim zamestnancom, ktorí dennodenne túto transparentnosť zlepšujú a ktorí na tom pracujú a budú pracovať,“ vyhlásil. Kontaktovali sme aj hlavného „porazeného“, nitrianskeho župana Belicu, ten nám však do uzávierky neodpovedal.
Jeho košický kolega Rastislav Trnka naproti tomu vyzdvihol to, že od roku 2017 sa Košická župa posunula z posledného na druhé miesto. „Stali sme sa skokanom celého volebného obdobia,“ komentoval výsledky Trnka. Skokanom medzi rokmi 2020 a 2022 sa pritom stal bratislavský VÚC. „V takých témach ako prístup k informáciám, financie, verejné obstarávanie, zariadenia sociálnych služieb a podniky získal BSK hodnotenie medzi 80 - 90%,“ povedal hovorca Michal Feik.
Prečo vyhrali v trenčíne
- Najvyššie možné, až 100-percentné hodnotenie získal v oblasti Podniky a organizácie VÚC, kde Transparency pozitívne hodnotí napríklad to, že VÚC zverejňuje výročné správy organizácií vo svojej pôsobnosti
- Sto percent si župa vyslúžila aj v oblasti Predaja a prenájmu majetku konkrétne aj za to, že pravidelne zverejňuje informácie o výsledkoch verejných obchodných súťaží
- Vysoké hodnotenie (94 %) má Trenčianska župa aj v oblasti Dopravná politika
- Naopak, nízke hodnotenie (43 %) získala župa za mediálnu politiku, kde má Transparency výhrady k úrovni župných médií vrátane jej profilu na sociálnych sieťach.