Kľúčová je kvalita a dĺžka spánku. Podľa výskumu, ktorý zverejnila Elizabeth Parks zo spoločnosti Parks Associates: „Priemernému respondentovi trvá 32 minút, kým zaspí v typickú noc. Približne 7 % trvá dlhšie ako jednu hodinu, kým zaspí. Približne jedna tretina respondentov uvádza ako problém zlú kvalitu spánku a s tým spojený nedostatok energie počas dňa.“ S týmito problémami môžu pomôcť technológie inteligentnej domácnosti, ktoré dokážu vytvoriť ideálne prostredie na spánok.
Eliminácia hluku počas spánku
Podľa Sleep Foundation má hluk zásadný vplyv na spánok. Vystavenie prílišnému hluku počas spánku má rušivý vplyv na kvalitu spánku, čo môže mať časom za následok dlhodobé duševné a fyzické problémy. Inteligentné domáce technologické zariadenie Amazon Alexa, umiestnené pri posteli, je lacný nástroj na riešenie hlučného prostredia. Alexa dokáže prehrávať zvuky dažďa, búrky a bieleho šumu, aby poskytla konzistentné zvukové pozadie, ktoré dokáže prehlušiť rušivý hluk premávky, sirény a iné zvuky, ktoré môžu v noci zobudiť.
Pre tých, ktorí potrebujú ešte pokojnejšie prostredie na spánok, sú určené špeciálne navrhnuté štuple do uší na prehlušenie zvukov.
Nočné osvetlenie
„Telesné hodiny“ človeka sú regulované tzv. cirkadiánnymi rytmami, čo sú fyziologické procesy, ktoré sa vyskytujú približne každých 24 hodín. Tieto 24-hodinové rytmy boli tiež pozorované u rastlín, zvierat, húb a dokonca aj baktérií. Príkladom cirkadiánneho rytmu je cyklus bdenia/spánku osoby. Svetlo vplýva na cirkadiánny systém tela, čiže cyklus bdenia/spánku je synchronizovaný s prirodzeným cyklom svetlo/tma na Zemi. Ak je cirkadiánne fungovanie človeka vyrovnané, v noci dobre spí a počas dňa je bdelý.
Umelé osvetlenie však narúša vplyv svetelných zmien, ktoré sa vyskytujú pri západe slnka, na naše telo. V súčasnosti je však možné simulovať zmeny osvetlenia, ktoré sa odohrávajú pri západe slnka, nastavením vnútorného osvetlenia viac k červeným odtieňom a znížením úrovne osvetlenia. Počítače, tablety a chytré telefóny produkujú modré svetlo, ktoré si naše telá spájajú s východom slnka.
Ovládanie teploty pre lepší spánok
Podľa Sleep Foundation môže teplota spálne výrazne ovplyvniť kvalitu spánku, pričom tvrdí, že najlepšia teplota na spánok je približne 18,3 stupňov Celzia. To sa môže líšiť o niekoľko stupňov od človeka k človeku, ale väčšina lekárov odporúča udržiavať teplotu pre čo najpohodlnejší spánok medzi 15,6 až 19,4 stupňov Celzia. Inteligentný termostat je možné naplánovať tak, aby automaticky nastavil teplotu vášho domova v noci, alebo ak sa váš čas na spanie mení zo dňa na deň, možno vytvoriť rutinné nastavenie, ktoré aktivujete podľa potreby vyslovením jednoduchého pokynu: „ Alexa, dobrú noc.“
Sledovanie kvality spánku
Meranie toho, ako dobre spíte, môže byť cenným nástrojom. V súčasnosti už mnoho inteligentných hodiniek, vrátane Apple Watch a fitness náramkov, obsahuje možnosť sledovať spánok nositeľa. Niektorí ľudia však nepovažujú nosenie hodiniek do postele za pohodlné. Withings je jednoduchá podložka, ktorá sa inštaluje pod matrac a sleduje spánok osoby. Všetky údaje zasiela do aplikácie, ktorá potom dokáže poskytnúť komplexný pohľad na zdravie človeka a ponúknuť ľahko pochopiteľné rady založené na meraných zdravotných údajoch.