Tí si na ich pozemku postavili napríklad chatky a zadarmo im slúžia už zhruba 30 rokov. Rieši sa to pomaly, zdĺhavo a niektorí pôvodní vlastníci pôdy už ani nežijú.
Problém tkvie v tom, že pri Čečejovciach došlo po roku 1990 k reštitúciám majetkov a potomkovia pôvodných majiteľov sa márne hlásia o svoju pôdu. „Vlastnil to dedo, ktorý bol kulakom a pôdu mu skonfiškovali. Ide až o 17 hektárov. Hoci už padlo veľa rozhodnutí a pozemky obhospodáruje poľnohospodárske družstvo, dokonca si v záhradkárskej lokalite mnohí veselo postavili aj chatky, k svojmu majetku sa nemôžem dostať. Nerealizovala sa ani finančná náhrada a nikto z týchto ľudí neplatí žiaden nájom,“ vraví Vladimír, ktorému podľa usmernenia úradníkov mali prideliť náhradnú pôdu alebo pozemky od neho odkúpiť.
„Nič z toho sa však nestalo. Myslím, že sa niekto nezákonne obohacuje na náš úkor, keďže aj súčasní záhradkári využívajú pozemky neznámych vlastníkov, no tí sú v skutočnosti známi a ja som jedným z nich, navyše riadne platím dane. V mojom prípade je to až okolo 900 eur ročne, čo je za tých asi 30 rokov okolo 15 000 eur. V minulosti sa platilo za dane menej,“ spomenul Vladimír, ktorý má v Čečejovciach farmu s ovcami. O pôdu, tú vlastní v časti Seleška, má, pochopiteľne, záujem.
Podobne ako Vladimír, aj Imrich tu vlastní zhruba 8 árov. Rovnakú výmeru majú aj jeho sestra a brat, ale ten sa už spravodlivosti nedožil... „Aj môj pozemok užívajú záhradkári a dlhé roky sa nevieme dohodnúť na vyplatení nás, čo vlastníme túto pôdu. Ja sa však nevzdám, a keď bude treba, zoženiem buldozér a celé to tu zrovnám so zemou,“ dodal výhražne Vladimír.
Je to komplikované
Gabriel Vukusič, vedúci odboru Pozemky a lesy Okresného úradu Košice-okolie
- Konanie v záhradkárskej osade Čečejovce-Seleška sa začalo v roku 2008, no je zdĺhavé a komplikované, lebo je potrebné urobiť viac úkonov postupne za sebou v určitých lehotách. Aktuálne prebieha príprava na vydanie rozhodnutia o schválení projektu pozemkových úprav.