Na spoplatnené parkovanie si už zvykajú aj ľudia v Bratislave, keďže mesto zavádza celomestskú parkovaciu politiku. V porovnaní s Budapešťou či Varšave je u nás hodinová sadzba za parkovanie pomerne vysoká, no oproti iným metropolám sme na tom s cenami parkovania ešte dobre. Narozdiel od iných hlavných miest, v Bratislave nie je určená maximálna doba státia, na druhú stranu sa u nás za parkovanie nedá platiť esemeskou. Koľko stojí hodinové parkovanie v ďalších hlavných mestách Európy?
Prísna parkovacia politika nie je v európskych metropolách ničím výnimočným. Mnohé mestá sa snažia podobne ako Bratislava takýmto spôsobom zvýhodňovať domácich obyvateľov pred turistami, a zároveň priniesť do mestskej kasičky o pár eur viac. Jednotná cena parkovania pre návštevníkov je napríklad vo Viedni, kde od marca tohto roka už zadarmo nikde nezaparkujete.
Z okolitých hlavných miest majú najlacnejšie jednotné parkovné vo Varšave. Naopak, poriadne za hodinu zacvakáte v Paríži či Londýne, kde sa ceny blížia aj desiatim eurám. Sú aj také mestá, kde čím dlhšie na parkovacom mieste stojíte, tým sa neúmerne zvyšuje hodinová sadzba. Takýmto miestom je napríklad Madrid. Za hodinu státia v centre zaplatíte 1,10 eura, ale za 3 hodiny je to už vyše 5 eur. Taktiež je v mnohých hlavných mestách určená aj max. čas státia, ktorý v Bratislave nie je.
* Vo väčšine metropol sa cena parkovania výrazne zvyšuje s blízkosťou ku centru mesta, a nie každé hlavné mesto má jednotný systém parkovania. Taktiež treba dodať, že parkovanie v obchodných centrách či záchytných parkoviskách je v mnohých metropolách lepšie a lacnejšie riešenie, než nechať auto na ulici.