Aby ste eliminovali riziko infiltrácií a kybernetických útokov, prinášame vám zoznam odporúčaní, ktoré zvyšujú bezpečnosť zariadenia a zariadení pripojených k internetu.
Pravidelná aktualizácia
S aktualizáciami sa už pravdepodobne stretol asi každý používateľ. Prečo sú dôležité? Opravujú slabé miesta a zvyšujú tak bezpečnosť programu alebo zariadenia, ktoré používate.
Okrem týchto úloh aktualizácie odstraňujú aj ďalšie problémy, ktoré sa bežne objavujú, ako napríklad nefunkčné tlačidlá alebo nesprávne zobrazenie textu a iné. Teda ich úlohou nie je len zvyšovanie bezpečnosti, ale aj zlepšenie používateľskej skúsenosti s daným softvérom či zariadením.
Na aktualizácie netreba zabúdať a nemali by ste ich ani odkladať. Môžu totiž vyriešiť závažnú bezpečnostnú chybu v programe, o ktorej ani nemusíte vedieť. Kybernetickí útočníci často využívajú známe zraniteľnosti, aby sa dostali do zariadenia obete. Čím dlhšie budete aktualizáciu odkladať, tým väčšie je riziko, že zraniteľnosti môže zneužiť útočník.
Zálohovanie dôležitých dát
Útok malvérom môže spôsobiť úplnú nefunkčnosť operačného systému alebo stratu či poškodenie dát. Pravidelné zálohovanie citlivých a dôležitých dát môže výrazne uľahčiť a urýchliť obnovu systému po útoku do pôvodného stavu. Možností, ako to urobiť, je viacero:
• jednou z používateľsky najjednoduchších je záloha v cloude, ktorú za menší mesačný poplatok umožňujú samotní výrobcovia, ako sú Google a Apple,
• starou dobrou alternatívou je záloha na pevný disk.
Zabezpečenie zariadenia
Každé zariadenie, ktoré pripájate k internetu, by ste mali chrániť prostredníctvom bezpečnostného riešenia. Tento softvér by mal byť rovnako pravidelne aktualizovaný ako iné programy.
Vyhnite sa ignorovaniu upozornení vášho bezpečnostného riešenia a nevypínajte jeho funkcie ani počas hrania hier. Pokiaľ ste hráčsky fanúšik, zvoľte si bezpečnostné riešenie s herným režimom.
Dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel
Jedným z najužitočnejších bezpečnostných pravidiel je obozretnosť používateľa. Mnoho infiltrácií vyžaduje ich priame spustenie používateľom, a preto opatrnosť pri otváraní súborov vám ušetrí mnoho problémov, ale aj financií. Ako sa teda chrániť?
• Minimalizujte návštevy podozrivých stránok
• Pri sťahovaní alebo inštalovaní bezplatných programov buďte obozretní raz toľko. Odporúčame používanie iba overených programov a ich sťahovanie uskutočňujte len z oficiálnych webstránok či obchodov aplikácií.
• Neotvárajte prílohy pri masovo posielaných e-mailoch alebo pri e-mailoch od neznámych odosielateľov.
Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred digitálnymi hrozbami, nájdete ľudskou rečou na stránke Bezpečne na nete.