Náučná trasa vedúca archeologickým komplexom Cinobaňa - Jarčanisko - Strieborná nie je zameraná len na informačné tabule, ale aj na modernú a kreatívnu formu edukácie. „Reálne znázornenie archeologického sveta prináša väčší vizuálny zážitok pre návštevníka,“ uviedla Zuzana Jóbová z Rozvojovej agentúry BBSK s tým, že archeologický komplex a s ním spojený náučný chodník je jednou z foriem ako môže región Novohrad návštevníkom príťažlivo priblížiť svoju bohatú a v mnohom ešte tajomnú históriu.
Cinobaňa sa v posledných rokoch preslávila najmä kyjatickou kultúrou, a to vďaka výskumu profesora Václava Furmánka, ktorý odôvodnil opodstatnenosť vyčlenenia kyjatickej kultúry z mladšej a neskorej doby bronzovej a preukázal genetickú nadväznosť oboch kultúr na keramickom materiáli z pohrebiska v Radzovciach, kde v súčasnosti prebieha archeologický výskum. Vďaka jeho prieskumom a záchranným akciám sa podarilo zachytiť viacero hradísk, sídlisk a pohrebísk tejto kultúry. Ako uviedol Jozef Stankoviansky z Art Archeology, jedinečnosť archeologických lokalít v katastri obce Cinobaňa bola hlavným podnetom k vytvoreniu tohto kreatívneho pamätníka.
„Návštevníkovi sme sa pokúsili priamo v teréne ponúknuť možnosť, detailnejšie a vizuálne atraktívne pomocou 3D modelov a nálezov z lokality, priblížiť život pod Striebornou v dávnych časoch,“ doplnil. Starosta Cinobane Jozef Melicher verí, že unikátne archeologisko, na ktoré prispela Rozvojová agentúra BBSK 6-tisíc eur, pomôže naštartovať cestovný ruch.