Kybernetickí útočníci vás pomocou malvéru môžu odsledovať cez webovú kameru, zaznamenať, čo sa deje v okolí infikovaného počítača, ale aj nahrávať cez vstavaný mikrofón, čo sa pri ňom hovorí. Pozrime sa, ako môžete zabezpečiť vaše kamery.
Nepodceňujte aktualizácie bezpečnostného softvéru
Používanie kvalitného bezpečnostného softvéru vás chráni pred rôznymi druhmi malvéru. Uistite sa preto, že je váš bezpečnostný softvér v aktuálnom stave. To isté platí aj o operačnom systéme, ale aj o aplikáciách vo vašom zariadení, ktoré majú prístup k vašej kamere.
Kvalitný bezpečnostný softvér zvyšuje vašu bezpečnosť vďaka funkcii, ktorá chráni webovú kameru. Jej úlohou je neustále monitorovanie všetkých procesov a aplikácií spustených vo vašom počítači, pričom kontroluje ich prístup k webovej kamere. V prípade, že sa k nej niektorý proces alebo aplikácia nečakane snaží získať prístup, upozorní vás na to. Tento pokus môžete zablokovať.
Dobrá rada
Majte vždy zapnutý firewall, ktorý zabraňuje neoprávnenému prístupu k počítaču a zneužitiu vašich dát.
Ak notebook nepoužívate, majte ho vždy zavretý
Kontrolku, ktorá upozorňuje na aktívnu alebo neaktívnu webovú kameru, môžu potenciálni útočníci taktiež zneužiť. Ak vaše zariadenie nepoužívate, majte ho vždy zavreté.
Ak máte externú webovú kameru pripojenú k USB portu počítača, pripojte ju len vtedy, keď ju využívate.
Niektoré internetové stránky na svoje použitie vyžadujú spustenie webovej kamery. Ak používate kvalitný internetový prehliadač, mal by vás informovať o tom, či je vaša webová kamera aktivovaná. Pokiaľ to nie je nevyhnutné z dôvodu využitia služby, neaktivujte ju.
Riziko je aj pri detských monitoroch a kamerách v domácnosti
Bezpečnostné kamery sú čoraz obľúbenejšie. Inštalujeme si ich, aby sme získali prehľad o tom, čo sa deje v našich domácnostiach v čase, keď tam nie sme.
V prípade bezpečnostných kamier sa neoplatí šetriť. Určite ich neumiestňujte do miestností, ako je kúpeľňa alebo spálňa. Smerujte kamery primárne len na vchod do vášho domu a na miesta, ktoré chcete mať pod kontrolou.
Rizikové môžu byť aj detské monitory, ktoré sú pripojené na internet. V USA bola penalizovaná spoločnosť za svoj slabo zabezpečený systém bezpečnostnej kamery, cez ktorú bol hacker schopný na diaľku špehovať dieťa. Žiaden systém nie je stopercentný. No aj v prípade detských monitorov sa oplatí radšej investovať do kvality.
Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred digitálnymi hrozbami, nájdete ľudskou rečou na stránke Bezpečne na nete.