Vyhlásila to vo štvrtok generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová, podľa ktorej sa možno centrálne banky budú musieť pripraviť na boj s viacnásobnými inflačnými tlakmi.
Pre centrálne banky je čoraz ťažšie znížiť infláciu bez toho, aby spôsobili recesiu, keďže ruská vojna na Ukrajine, čínska politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 a s ňou spojené blokády, ktoré obmedzili výrobu, a potreba zmeniť dodávateľské reťazce, aby boli odolnejšie, tlačia ceny nahor.
„Myslím si, že to, s čím sa musíme začať cítiť komfortnejšie, je fakt, že to nemusí byť posledný šok,“ povedala s tým, že infláciu prestala vnímať ako "prechodný" jednorazový šok, keď sa začal šíriť nákazlivejší variant omikron nového koronavírusu koncom minulého roka.
Silný dopyt zo Spojených štátov, narušenie dodávateľských reťazcov a dôsledky vojny na Ukrajine poukazujú na dlhšie trvajúcu nadmernú infláciu. Pandémia ochorenia COVID-19 sa neskončila a môže nastať ďalšia kríza, dodala na okraj stretnutia ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk skupiny G7 v Nemecku.
Čínska politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19, ktorá viedla k rozsiahlym blokádam vo veľkých mestách, nefunguje, keďže omikron je vysoko nákazlivý, ale predstavitelia Pekingu zotrvávajú na svojich pozíciách a nemenia ju, skonštatovala šéfka MMF.
Georgievová sa podľa vlastných slov "v skutočnosti príliš neznepokojuje" o čínsku ekonomiku, pretože vláda v Pekingu má priestor pre fiškálnu a menovú politiku na podporu jej rastu. Ale snahy iných štátov o zmeny v rámci dodávateľských reťazcov a presun od maximálnej efektívnosti k väčšej odolnosti, povedú k zvýšeniu určitých nákladov, pretože bude potrebné prepúšťanie.
"Bude to teda jednorazový cenový šok, a potom už žiadny vplyv na infláciu? Alebo nám to ešte viac pristrihne krídla," spýtala sa. "Musíme na to prísť," dodala.
Georgievová vyjadrila tiež obavy z fragmentácie globálnej ekonomiky na konkurenčné bloky vedené Spojenými štátmi a ďalšími trhovými demokraciami na jednej strane a Čínou, Ruskom a inými štátom riadenými ekonomikami na strane druhej. Podľa MMF by to bola "katastrofa" s následkami, ako sú konkurenčné technológie, regulácie a regulačné inštitúcie.
TASR o tom informuje na základe správy Reuters.