Cieľom opatrenia je podporiť hospodárstvo krajiny, informuje spravodajca TASR s tým, že ide o reakciu na vplyv ruskej agresie voči Ukrajine, ktorá obmedzuje schopnosť krajiny obchodovať.
Za dočasnú liberalizáciu obchodu sa vyslovilo 515 poslancov, 32 boli proti a 11 sa zdržalo hlasovania. Opatrenia boli prijaté v zrýchlenom konaní, aby sa umožnilo ich prijatie v pléne EP.
V praxi uplatnenie týchto opatrení bude znamenať, že na obdobie jedného roka sa úplne odstránia dovozné clá na priemyselné výrobky, vstupné clá na ovocie a zeleninu, ako aj antidumpingové clá a ochranné opatrenia na dovoz ocele.
Lotyšská europoslankyňa a stála spravodajkyňa pre Ukrajinu Sandra Kalniete vo vyhlásení pre médiá uviedla, že zoči-voči ruskej agresii Ukrajina nebojuje len za vlastnú slobodu a bezpečnosť, ale za slobodu a bezpečnosť celej Európy.
"Preto musíme podporovať Ukrajinu na všetkých úrovniach všetkými nástrojmi, ktoré máme k dispozícii: nielen zbraňami a sankciami, ale aj našou obchodnou silou. Náš boj sa nekončí poskytnutím potrebnej podpory Ukrajine, aby sa mohla brániť. Musíme sa tiež uistiť, že ukrajinské hospodárstvo zostane odolné a konkurencieschopné," opísala situáciu.
Vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou upravuje Dohoda o pridružení. Prehĺbená a komplexná zóna voľného obchodu, na ktorú sa vzťahuje, zabezpečuje ukrajinským podnikom od roku 2016 preferenčný prístup na trh EÚ.
EÚ je najdôležitejším obchodným partnerom Ukrajiny a v roku 2021 predstavovala viac ako 40 percent jej celkového obchodu s tovarom. Pre EÚ je Ukrajina 15. najväčším obchodným partnerom, celkovo predstavuje približne 1,2 percenta celkového obchodu EÚ.
Opatrenia, ktoré vo štvrtok odobril EP sa začnú uplatňovať nasledujúci deň po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.