Dušan Kováčik sa pri príchode na pojednávanie pre médiá opäť nevyjadril. Po začiatku pojednávania požiadal o slovo, číta z odôvodnenia svojho odvolania. Vyjadruje sa a spochybňuje dôveryhodnosť bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) a kajúcnika Ľudovíta Makóa Tvrdí, že jeho prepustenie na slobodu bolo súčasťou dohody so súčasným špeciálnym prokurátorom účelovo namierenej voči nemu. "Jeho prepustenie na slobodu bolo formou výhodnej odmeny za usvedčujúce výpovede," uviedol.
Dušanovi Kováčikovi mal účelovosť konania exšéfa KÚFS potvrdiť aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Pri stretnutí po prepustení na slobodu mu mal Ľudovít Makó povedať, že "policajtom uviedol aj veci, ktoré nie sú pravdivé". Rovnakým spôsobom spochybňuje aj dôveryhodnosť výpovedí obvineného bývalého člena takáčovcov Mateja Zemana. Aj v jeho prípade malo byť podľa Dušana Kováčika prepustenie na slobodu z väzby odmenou za usvedčujúce výpovede voči jeho osobe.
Na štvrtkovom (19. 5.) zasadnutí NS SR predseda senátu čítal a sumarizoval argumenty z odvolania, ktoré podal Dušan Kováčik voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Následne vypovedal aj bývalý špeciálny prokurátor, ktorý trvá na svojej nevine. Spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni ŠTS Pamele Záleskej. Hovorí o trestnom stíhaní založenom na "kajúcnikoch".
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhol odvolanie zamietnuť ako nedôvodné. Verí, že Najvyšší súd potvrdí rozsudok ŠTS, ktorý Dušana Kováčika odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.
Dušan Kováčik šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.