Potrebné budú viaceré investície a technické zmeny nielen v rafinérii Slovnaft, ale aj na ropovode Adria či núdzových zásobníkoch ropy na východe Slovenska. V súčasnosti využívaný ropovod Družba by sa mal zakonzervovať pre možné budúce dodávky kaspickej ropy, uviedol v diskusii TASR TV štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS). O energetickej bezpečnosti EÚ sa diskutovalo aj v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).
"To, čo chce zaviesť Európa, Európska komisia, je komplexný zákaz s tým, že terminály by mali zmeniť dodávky ruskej ropy na nejakú inú už od začiatku budúceho roka. V prípade ropovodov sa rokuje o prechodných obdobiach, ktoré si nárokuje Slovensko, Česko alebo Bulharsko," priblížil Galek s tým, že trvalú výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, ktorú žiada Maďarsko, Slovensko nepodporuje.
"Veríme, že tri roky nám postačia na to, aby vedeli rafinérie zmeniť technológiu a spracovávať aj inú ropu, resp. aby ju vedeli spracovávať tak, aby pokryli dopyt, ktorý je v súčasnosti po ropných produktoch nielen na Slovensku, ale v rámci celého regiónu," uviedol štátny tajomník. Pripomenul, že rafinéria Slovnaft vyrába motorové palivá nielen pre Slovensko, ale aj pre Rakúsko, Českú republiku. Zároveň podľa neho netreba zabúdať na Ukrajinu, ktorej sme už dodali 14 miliónov litrov pohonných hmôt, z toho štyri milióny boli leteckého benzínu, ktorý je používaný aj v rámci vojnových operácií voči ruskému agresorovi.
Prechodné obdobie na odchod od ruskej ropy podporuje aj europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD). "Aj v prípade Slovenska je treba nejaký čas na investície, na vykonanie nevyhnutných krokov spojených so zabezpečením alternatívnych zdrojov a ciest pre ropu mimo Ruska, napríklad úplné spustenie ropovodu Adria," priblížil. Nejde však podľa neho iba o kroky spojené s technickými zmenami pri spracovaní ropy, ale aj o sociálne opatrenia pre najzraniteľnejších. Zmeny dodávok totiž môžu spôsobiť rast ceny palív.