Defekt farbocitu je neschopnosť rozlíšiť určité odtiene farieb. Pojem farebná slepota sa tiež používa na opis tohto zrakového stavu, ale len veľmi málo ľudí je úplne farboslepých. Farebné videnie je možné vďaka fotoreceptorom v sietnici oka, známym ako čapíky. Tieto čapíky majú svetlocitlivé pigmenty, ktoré nám umožňujú rozpoznať farbu. Každý čapík je citlivý na červené, zelené a modré svetlo, to znamená dlhé, stredné alebo krátke vlnové dĺžky. Kužele rozpoznávajú tieto svetlá na základe ich vlnových dĺžok.
"Normálne pigmenty vo vnútri čapíkov registrujú rôzne farby a posielajú tieto informácie cez optický nerv do mozgu. To nám umožňuje rozlíšiť nespočetné množstvo darebných odtieňov," vysvetľuje hovorkyňa skupiny AGEL SK Ivana Popluhárová. Problém však nastáva, keď čapíky nemajú ani jeden či viac svetlocitlivých pigmentov. V takom prípade človek nie je schopný vidieť všetky farby.
Nuž, zdá sa, že mužom je toto ochorenie predurčené. Až 8% mužov sa rodí s určitým stupňom poruchy farbocitu. Ženy sú zvyčajne len nositeľmi génu, hoci približne 0,5 % žien má túto poruchu tiež. Neexistuje žiadny liek na zdedenú formu poruchy farbocitu. Našťastie, moderná doba prichádza s inovatívnymi riešeniami. Špeciálne okuliare, vďaka ktorým môžu pacienti svoj zrak aspoň priblížiť videniu, ktoré má zdravý človek. Šošovky či okuliare s červeným odtieňom na jednom oku môžu u niektorých ľudí zvýšiť schopnosť rozlišovať farby, hoci nič im nedokáže skutočne rozpoznať nedostatočnú farbu.
Nedostatok farebného videnia môže byť frustrujúci a môže obmedzovať účasť na niektorých povolaniach, ale vo väčšine prípadov to nie je vážne ohrozenie zraku. Časom, trpezlivosťou a praxou sa ľudia dokážu prispôsobiť.