Slovákom, ktorí sa tam aktuálne zdržiavajú, odporúča krajinu okamžite opustiť. Rezort to pripomína na webe. "Naďalej sa neodporúča cestovať do Sýrie, kde dochádza k únosom ľudí a ozbrojeným násilným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo tzv. check-pointov. V niektorých častiach naďalej operujú teroristi z tzv. Islamského štátu," priblížilo ministerstvo.
Upozorňuje tiež na bezpečnostnú situáciu v Iraku, ktorá je dlhodobo nestabilná. "Spojená je s vysokým rizikom teroristických aktivít v niektorých provinciách a násilnej kriminálnej činnosti vrátane únosov osôb s cieľom výkupného," ozrejmil rezort diplomacie. Odporúčanie sa obzvlášť dotýka centrálnych a severozápadných provincií Al-Anbár, Ninive, Saláh ad-Dín, Dijálá, Karkúk.
V prípade vážneho a neodkladného dôvodu na cestu do Iraku MZVEZ odporúča skrátiť dĺžku cesty na nevyhnutné minimum, priebežne sa informovať o vývoji bezpečnostnej situácie a zabezpečiť si spoľahlivý miestny sprievod. "V každom prípade je potrebné vyhýbať sa zhromaždeniam a demonštráciám a zvýšenú ostražitosť zachovávať aj na ďalších miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú trhy, obchody, reštaurácie, kaviarne a podobne," doplnilo ministerstvo.
Rezort tiež vyzýva zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Libanonu. Varuje pred zvýšenou bezpečnostnou hrozbou v niektorých oblastiach, ako sú južné predmestia Bejrútu, palestínske utečenecké tábory, pohraničné oblasti v blízkosti hraníc so Sýriou, okrajové štvrte mesta Tripolis či južná časť Libanonu.
"Narušená úroveň bezpečnosti v krajine je spôsobená zložitou socio-ekonomickou situáciou a negatívne ovplyvňuje pobyt v krajine. K nestabilite, ktorá sa prejavuje sociálnym napätím, prispieva aj vysoký počet utečencov, z ktorých je takmer 1,5 milióna sýrskych a pol milióna palestínskych," priblížilo MZVEZ SR. Upozorňuje tiež, že najmä na severe a severovýchode krajiny je potrebné naďalej počítať s prítomnosťou extrémistických a teroristických skupín.