Najmä v skupine mladých ľudí sa podľa prieskumu vo výraznej miere dostáva pri starostlivosti o zdravie do popredia téma duševného zdravia. V kategórii do 33 rokov ho uvádza ako svoju prioritu 51 percent Slovákov. "V rámci celej vzorky opýtaných sa zamýšľa nad svojím duševným zdravím ako prioritou 36 percent respondentov, pričom aj v tejto kategórii existuje korelácia s úrovňou dosiahnutého vzdelania," doplnil riaditeľ agentúry.
MZ SR reagovalo, že o tom, že zdravotníctvo je jednou z priorít vlády, svedčia aj kľúčové reformy, ktoré rezort pripravil a presadil. "Aktuálne sa nachádzame v období ich implementácie a ich pozitíva začnú pociťovať pacienti už v najbližšom období v podobe nových a zrekonštruovaných nemocníc, moderných prístrojov, nových ambulancií, v podobe moderného prístupu k chronicky chorým pacientom, v dostupnosti moderných a inovatívnych liekov," skonštatovali pre TASR z komunikačného odboru MZ SR. Aj týmito krokmi sa podľa rezortu znižuje investičný, prístrojový a spoločenský dlh voči slovenskému zdravotníctvu, "ktorý vznikol za dve desaťročia nezáujmu."
Aj v súvislosti s výsledkami prieskumu organizuje Asociácia na ochranu práv pacientov pilotný ročník verejného podujatia Deň ženského zdravia. Ten sa uskutoční 5. júna v bratislavskej Starej tržnici.
"Vytvárame priestor na spájanie síl a celospoločenskú diskusiu, ako spoločne zlepšiť situáciu v systéme zdravotníctva v našej krajine tak, aby boli dievčatá a ženy na Slovensku po všetkých stránkach zdravšie a vyrovnanejšie. Veríme, že postupným výsledkom tejto iniciatívy, ktorej tradíciu práve zakladáme a ktorú plánujeme do budúcnosti ďalej rozvíjať, budú konkrétne kroky v oblasti prevencie, vzdelávania, prístupu k moderným terapiám a manažmentu zdravotnej starostlivosti pre všetky ženy na Slovensku," uviedla prezidentka asociácie Mária Lévyová.