- Opičie kiahne (monkeypox) sú zriedkavé vírusové ochorenie, ktorého prejavy sú podobné ľudským kiahňam, ale zvyčajne s miernejšími prejavmi. Názov dostali podľa opice makak, u ktorej bol vírus prvýkrát objavený koncom 50. rokov 20. storočia vo výskumnej stanici. Hostiteľom tohto ochorenia sú však skôr hlodavce a ďalšie malé cicavce.
- Prvý prípad opičích kiahní u človeka bol popísaný v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. Choroba sa vyskytuje najčastejšie na západe a v centre Afriky. Do iných krajín sa vírus šíri cestovaním alebo ako nákaza od zvieraťa importovaného z Afriky. Počet prípadov v západnej Afrike sa v poslednom desaťročí zvyšoval.
- Opičie kiahne spôsobujú vírusy čeľade Poxviridae z rodu Orthopoxvirus. Do tohto rodu okrem monkeypoxu patrí ešte variola (pravé kiahne, ktoré boli odstránené a už sa nevyskytujú), vírus očkovania (užívaný ako očkovanie proti variole) a vírus kravských kiahní. Tieto poxviry nemajú virologicky nič spoločné s planými kiahňami (varicelou), ktoré spôsobuje iný vírus a podobajú sa len klinickými prejavmi – teda vyrážkou so skalenými pľuzgierikmi. Západoafrický kmeň monkeypox je spojený s menej závažným priebehom a nižším rizikom medziľudského prenosu, u stredoafrického kmeňa monkeypox je naopak pozorovaný závažnejší priebeh a významnejší medziľudský prenos.
- Táto choroba nemá zvyčajne vážny priebeh. Inkubačná doba je 14 až 21 dní a infekcia môže prebiehať bez príznakov, medzi ktoré patrí napríklad horúčka, bolesti hlavy a svalov. Za jeden až tri dni od začiatku horúčav sa objavuje vyrážka. Tá začína na tvári alebo na trupe a šíri sa postupne na ďalšie časti tela, vrátane dlaní a plôch. Choroba trvá dva až štyri týždne bez toho, aby chorý musel dodržiavať špecifickú liečbu.