- Mortalita opičích kiahní sa veľmi rôzna, nepresahuje ale desať percent nakazených. V minulosti sa preukázalo, že očkovanie proti kiahňam má účinnosť až 85 percent tiež v prípade opičích kiahní. V Afrike je uvádzaná úmrtnosť až desať percent.
- Vírus sa prenáša na človeka kúskovaním či škrabnutím či priamym kontaktom s krvou infikovaných živočíchov (najmä hlodavcov). Šíria sa aj vzduchom či telesnými tekutinami infikovaných osôb. Nákaza ľudí navzájom je však menej častá.
- Vyrážka má postupne niekoľko fáz: fliačky, pupienky, pľuzgieriky, pľuzgieriky so skaleným obsahom a strupy. Pre varicelu (plané kiahne) je naopak typické, že vyrážka je na tele v rôznych fázach zároveň. Monkeypox môže spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín, čo sa u pravých ani planých kiahní zvyčajne nevyskytuje.
- Choroba sa lieči len podporne, pri ťažkých priebehoch sa experimentálne používajú antivirotiká. Medzi preventívne opatrenia patria obmedzenie kontaktu so zvieratami a očkovanie vakcínou proti pravým kiahňam (tá chráni aj proti monkeypox). Pri podozrení na túto chorobu musí byť pacient izolovaný a chodia k nemu zdravotníci v osobných ochranných pomôckach, ako v prípade covidu-19.
- V roku 2003 bol popísaný výskyt 47 prípadov opičích kiahní vo viacerých štátoch USA. Príčinou bol dovoz infikovaných zvierat z Ghany, od ktorých sa nakazili americkí psúni prériovia, ktorí sú chovaní ako domáci mazlíčci. Nikto z nakazených nezomrel.
- Aktuálne sa prvý prípad opičích kiahní objavil začiatkom mája v Británii. Portugalské úrady oznámili v stredu päť potvrdených prípadov monkeypox. A Spojené štáty v stredu preukázali prípad opičích kiahní u muža zo štátu Massachusetts, ktorý bol predtým na návšteve v Québeku. Niekoľko prípadov bolo hlásených aj zo Španielska, Švédska a Talianska.