Svojim klientom pomerne často zdôrazňujete, že priberajú aj preto, lebo málo jedia. Môžete to vysvetliť?
Je to pravda, za ktorou si stojím. Keď chcú ľudia schudnúť, prirodzene, snažia sa uberať z prijímaných kalórií. Lenže problém je v tom, že nevedia, kde je to minimum. A práve toto minimum je merateľné a zadefinované u každého človeka hodnotou BMR, čo je bazálna rýchlosť metabolizmu. Tá predstavuje kalorickú hodnotu, ktorú spálite aj za predpokladu, že budete celý deň len ležať v posteli. To znamená, že sú to základné fyziologické úkony ako tlkot srdca, rozvod krvi v organizme či dýchací reťazec. A to ste stále ešte nevstali z postele, neobuli si papuče a nešli si umyť zuby. Je to bazálna funkcia, ktorú má každý zadefinovanú ináč. Napríklad žena vážiaca 60 kg má BMR okolo 1 400 kcal a muž s hmotnosťou 90 kg až 2 200 kcal. Vekom, u žien okolo obdobia menopauzy a u mužov okolo obdobia andropauzy, má hodnota BMR jemne klesajúcu tendenciu, v závislosti od aktuálnej hmotnosti. Ľudia sa často rozhodnú chudnúť, ale nepoznajú svoj BMR údaj, čiže tento kalorický príjem umelo podcenia. Tým, že jedia výrazne menej a nedostatočne, dávajú metabolizmu podnet - ukladaj to, čo máš, lebo s tým množstvom energie, s ktorým ťa núti pracovať, neprežiješ. Výsledkom je priberanie.
Spomínali ste prvoplánové diéty z internetu, ktorými sa často aj podarí schudnúť. Vo väčšine prípadov je to len krátkodobý úspech bez dlhodobejšej perspektívy.
Áno. V týchto prípadoch nefunguje primárne tá diéta, ale skôr samotná zmena, ktorú človek vykoná. To znamená, že je to skôr taká psychologická zmena v zmysle - od pondelka začnem so sebou niečo robiť. Predtým si ten človek doprial a častejšie jedol nezdravé potraviny. Práve tá reštrikcia, že od pondelka začne chudnúť je niečo, čo zafunguje, ale, žiaľ, len krátkodobo. Až pri dlhodobom a dobrom nastavení racionálneho stravovania si človek dokáže efektívne schudnuté kilogramy aj udržať, pretože krátkodobé rozhodnutia a nezmyselné diéty vedú k jojo efektu.
Aký máte názor na programové hladovanie a prerušovaný pôst? Obe majú tradíciu v medicíne, ale v súčasnosti sa stávajú tak trochu trendovou záležitosťou na ceste k zhadzovaniu kilogramov.
Existuje takzvaná liečebná hladovka. Túto problematiku rozvíja veľa popredných odborníkov. Často ju vyhľadávajú onkologickí pacienti. Keď máte nejaký zdravotný problém, názov liečebná hladovka je na mieste. Je to v podstate program, keď sa podrobíte komplexnému lekárskemu vyšetreniu a následne budete s celým vašim zdravotným záznamom pod prísnym lekárskym dohľadom po dobu 20 dní na hladovke. Denne vám budú kontrolovať moč, budete piť len vodu a zeleninové šťavy. Súčasne, aby vám neochabovalo svalstvo, musíte denne prejsť 10-tisíc krokov a byť v pokoji bez stresu, takže nemôžete vykonávať ani svoje povolanie.Samozvané hladovky, ktoré si ľudia ľubovoľne navodzujú pri rýchlom spôsobe života, sú nebezpečné. Ak ste v strese a navyše telo zaťažujete tým, že nejete, podvedome si zvyšujete hladinu kortizolu. Kortizol je stresový hormón, ktorý vám zablokuje leptín v mozgu, a ten zase rozhoduje o metabolických funkciách, čiže o tom, ako sa budú využívať všetky živiny vo vašom tele. Keď je hladina kortizolu vysoká, tieto funkcie sú stopnuté a vy idete akoby na voľnobeh, čo nie je pre telo vôbec prospešné a škodí mu.