Odborníci na medzinárodný rozvoj z viac ako 20 krajín budú v piatich diskusných paneloch analyzovať dôsledky krízy, ale tiež hľadať riešenia a odporúčania pre humanitárny a rozvojový sektor. Program sa bude zameriavať aj na zdôraznenie významu a postavenia občianskej spoločnosti v súčasnom svete.
"Očakávame, že táto bezprecedentná kríza (...) bude mať signifikantný dosah aj na priestor a stav občianskej spoločnosti v strednej a východnej Európe. A to vrátane Slovenska, ako to už teraz vidíme na práci našich členských organizácií. Jedným z cieľov Ambrela Development Forum je preto hľadanie riešení tejto humanitárnej krízy a formulovanie odporúčaní pre vlády ako donorov zahraničnej pomoci a ich rozvojové agentúry," uviedol výkonný tajomník platformy Daniel Kaba.
Konferencia bude podľa organizátorov klásť silný dôraz na hľadanie odpovedí, aké sú možnosti EÚ, jej členských štátov, rozvojových a humanitárnych organizácií aj ďalších aktérov pri poskytovaní pomoci a reakcii na humanitárnu krízu.
"Zámerom podujatia je vytvoriť priestor na dialóg o budúcnosti humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce a prispieť tak k zlepšeniu rozvojovej architektúry aktérov strednej a východnej Európy – v partnerstve s inštitúciami EÚ, aktérmi globálneho Juhu, a oblastí susediacich s EÚ vrátane Ukrajiny," ozrejmil Kaba. Ambrela Development Forum je realizované pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.