Odborníci predpokladajú, že komplex menhirov v Stonehenge bol postavený v niekoľkých etapách. Prvé stavby začali okolo 5000 rokov pred našim letopočtom, slávny kamenný kruh zrejme vznikol zhruba 2500 pred n. l. Archeológovia z dostupných dôkazov usudzujú, že stavitelia monumentu sídlili v neďalekej osade známej akej Durrington Walls. Miesto využívali hlavne v zimných mesiacoch, zrejme počas desiatich až 50 rokov.
Vedci tvrdia, že v koprolitoch, ako sa skamenený trus odborne nazýva, objavili parazity, ktorí vrhajú nové svetlo na život pravekých staviteľov. Dochované výkaly sú podľa nich najstaršími koprolitmi objavenými v Británii. Zároveň ide o najskorší dôkaz parazitárnej infekcie v Spojenom kráľovstve, u ktorej je známy druh hostiteľa.
"Je to najstarší nález, u ktorého poznáme pôvod človeka, ktorý chodil na záchod," povedal spoluautor stude Piers Mitchell z Cambridgeskej univerzity. Vo výskume, ktorý publikoval odborný časopis Parasitology, Mitchell a jeho kolegovia popisujú objav 19 koprolitov. V piatich z nich našli črevné parazity.
Analýza látok, ako je žlčová kyselina, odhalila, že štyri z týchto výkalov pochádzajú od psov a jeden od človeka. Ľudský výkal a tri psie exkrementy obsahovali vajíčka parazita kapilárie. Vajíčka tohto malého nitkovitého červa pritom vykazujú podobnosť s vajíčkami hlístic, ktoré dnes parazitujú na hovädzom dobytku.