Príbeh prvej úspešnej transplantácie ľudského srdca patrí k jedným z najznámejších na svete. Odborný článok, ktorý o operácii napísal chirurg Christiaan Barnard len tri týždne po prelomovej operácii, sa stal jedným z najcitovanejších v tejto oblasti.
Christiaan Barnard alebo Chris, ako ho prezývali, sa narodil v roku 1922. Učarovala mu chirurgia, preto po štúdiách doma v Južnej Afrike pokračoval aj v USA. Už v roku 1958 začal s operáciami na otvorenom srdci a koncom roka 1967 vstúpil do histórie medicíny prvou úspešnou transplantáciou tohto orgánu. Hoci prvý pacient Louis Washkansky prežil len 18 dní, úspešnosť jeho metódy sa ukázala už čoskoro. Prvých desať pacientov žilo s darovaným srdcom vyše roka a dvaja dokonca 13 a 23 rokov.
Šanca na nový život
Začiatky však neboli jednoduché. Spočiatku neexistovali postupy, ako darovaný orgán transportovať bez poškodenia, darca i príjemca preto museli byť v rovnakej nemocnici. Lekári tiež stáli pred dilemou, ako pripraviť telo na prijatie cudzieho orgánu či presne určiť mozgovú smrť darcu. Prvá transplantácia tiež podnietila vytvorenie novej legislatívy ohľadne darcovstva orgánov po celom svete.
Tím okolo doktora Barnarda pokračoval v zlepšovaní a vyvíjaní ďalších metód transplantácie srdca až do 80. rokov minulého storočia. Medzi inými vyvinuli aj metódu, ako ku chorému srdcu pripojiť darcovské, aby pacient následne mohol žiť s dvoma srdcami.