"Vyšyvanka je tradičný kroj, ktorý nosíme počas sviatkov, na svadbách, pri krstinách, ale aj v ťažkých dobách," vysvetlila predsedníčka spolku Ukrajincov v Grécku Oxana Kičenjuková Revagková s tým, že tohtoročné oslavy tohto folklórneho javu sú venované "boju samotnej Ukrajiny za slobodu".
Pôvodne sa Medzinárodný deň vyšyvanky začal vždy tretí štvrtok v máji oslavovať v roku 2006 na základe iniciatívy jednej študentky, ktorá zorganizovala performanciu, aby upozornila svet na starú tradíciu v snahe ju zachovať. Do módy sa vyšyvanky dostali v roku 2014 po ruskej anexii Krymu, po ktorej nasledoval ozbrojený konflikt s proruskými separatistami v Donbase na východe Ukrajiny.
"Je to symbol našej ukrajinskej DNA. Každá výšivka, každá farba predstavuje jednu z oblastí Ukrajiny," hovorí 55-ročný Jurij Višnevskyj.
"Aj keď sa dnes usmievame, vo svojich srdciach myslíme na krajanov vo vlasti, kde sú miesta, ako je Buča či Mariupol, kde sa odohrala genocída, kde nevinní umierali," dodal 31-ročný Andreas Dooškebych, oblečený do bielej košele s červenou výšivkou.
Anastasija Starbašová, ktorá pred niekoľkými týždňami utiekla z Mariupolu, sa do Grécka dostala cez Rusko, Gruzínsko a Turecko. "Moja rodina zostala na Ukrajine, v Mariupole. Môžem s nimi teraz komunikovať, ale celé dni plačem. Stále nemajú vodu, nieto ešte internet," povedala 29-ročná žena, ktorá si našla prácu v jednom hoteli.
Tri mesiace vojny Ruska proti Ukrajine vyhnali z Mariupolu státisíce ľudí. Neznámy počet obyvateľov, ktorý ale dozaista bude obrovský, prišiel o život počas bojov v prístavnom meste, ktoré pred vojnou malo viac ako pol milióna obyvateľov, poznamenala AFP
Prezident Volodymyr Zelenskyj sa v predvečer sviatku obrátil na Ukrajincov, aby im zablahoželal ku "Dňu vyšyvanky" - a vyšívané košele označil "za náš posvätný amulet v tejto vojne".