Doposiaľ si niektoré profesie vyžadovali osobitné ľudské schopnosti, ktoré nebolo možné nahradiť technikou. Zdá sa však, že ako ide veda stále vpred, umelá inteligencia získava aj vlastnosti, ktoré sú typicky ľudské, ako napríklad chuť, a tak nás v budúcnosti možno čaká v michelinskej reštaurácii namiesto šéfkuchára človeka robot.
Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo naprogramovať robota tak, aby „ochutnal“ jedlo v rôznych fázach procesu prípravy. Podobne ako ľudia kontroloval, či je dostatočne slané. To by mohlo pomôcť pri automatizovanej príprave jedla.
Robot, ktorý už bol naprogramovaný na výrobu omeliet, ochutnával jedlo pozostávajúce z praženice a paradajok. Práve schopnosť ochutnať jedlo by mohla urobiť z robotov lepších kuchárov. Podľa výskumu robot ochutnal deväť rôznych variácií miešaných vajec a paradajok v troch rôznych fázach procesu prípravy. Aby sa napodobnila zmena textúry jedla spôsobená žuvaním, tím vedcov vložil vaječnú zmes do mixéra a nechal robota otestovať jedlo. Aby napodobnili ochutnávanie, výskumníci pripojili k ramenu robota sondu, ktorá funguje ako senzor slanosti. Robot pomocou sondy „ochutnal“ pokrmy mriežkovým spôsobom, pričom v priebehu niekoľkých sekúnd vrátil údaj. Potom vytvoril chuťové mapy rôznych jedál.
Vedci zistili, že prístup „ochutnaj počas prípravy“ zlepšil schopnosť robota rýchlo a presne posúdiť slanosť pokrmu. Dr. Abdulali povedal: „Chceli sme replikovať realistickejší proces žuvania a ochutnávania v robotickom systéme, ktorého výsledkom by mal byť chutnejší konečný produkt. Keď sa robot učí variť, ako každý iný kuchár potrebuje spätnú väzbu toho, ako sa mu darilo. V našom experimente môže robot ‚vidieť‘ rozdiel v jedle, keď sa žuje, čo zlepšuje jeho schopnosť dochutiť jedlo.“
Grzegorz Sochacki z univerzitného oddelenia inžinierstva povedal: „Ak sa majú roboty používať na prípravu jedla, je dôležité, aby boli schopní ‚ochutnať‘ to, čo varia.“