V boji so suchom, ktoré ničí veľké časti planéty, získalo ľudstvo nečakaného spojenca. A sú ním veľké solárne systémy. Počítačové simulácie naznačujú, že veľké fotovoltaické systémy na arabskom pobreží Červeného mora zvyšujú množstvo zrážok v pobrežnej nížine. Pracovná skupina pod vedením Suleimana Mostamandiho vypočítala vplyv rôznych povrchových krytov na regionálne vzdušné prúdy a dospela k záveru, že tmavší povrch zvyšuje prítok vlhkého vzduchu.
Podľa odborníkov dodatočné zrážky zo solárnych systémov by teoreticky mohli uspokojiť potreby až piatich miliónov ľudí. Pracovná skupina však upozorňuje, že počítačový model je idealizovaný. Napriek tomu ukazuje, že zmena krajinnej pokrývky môže v zásade zvýšiť zrážky z vlhkého morského vzduchu na suchých pobrežiach.
Za nečakaný dôsledok veľkého solárneho systému môže paradox. Vzduch nad Červeným morom obsahuje veľa vody, pretože vyparovanie je vysoké. Napriek tomu je pobrežie veľmi suché, pretože málo prší. Predchádzajúce pokusy dostať vlhkosť do dažďa – napríklad „nasiatím“ oblakov kondenzačnými jadrami – boli väčšinou neúspešné. Podľa modelu Mostamandiho tímu je kľúčom k väčšiemu dažďu odrazivosť zemského povrchu, takzvané albedo. Svetlejší povrch odráža viac svetla a ochladzuje sa, zatiaľ čo povrch a vzduch sa zohrievajú z nižšieho albeda.
V modeloch experti skúmali, ako sa menia zrážky za predpokladu vyššieho alebo nižšieho albeda alebo pobrežnej nížiny pokrytej lesom. Výsledok: Vyššie albedo aj les ochladzujú povrch. Tým sa znižuje teplotný rozdiel voči moru a tlakový gradient, ktorý poháňa prúdenie vzduchu. Vietor, ktorý fúka od mora na pevninu, slabne a s ním aj transport vlhkosti. Ak na druhej strane povrch zeme stmavne, efekt sa obráti. Na súši sa otepľuje, tlak klesá vplyvom stúpajúceho vzduchu a nasáva viac vlhkého vzduchu od mora. Simulácie navyše naznačujú, že viac vody sa dostane do vyšších vrstiev atmosféry, kde môže kondenzovať a pršať. Na dosiahnutie tohto efektu však treba panelmi pokryť obrovské územia. Efekt dažďa by mohol byť dodatočným stimulom na budovanie fotovoltaických systémov v suchých pobrežných regiónoch.