Téma Svetového ekonomického fóra "História v prelomovom bode" udáva tón štvordňovému stretnutiu v horskom stredisku, ktorému budú dominovať politické a ekonomické dôsledky konfliktu na Ukrajine.
WEF sa naposledy konal v Davose v januári 2020. V tom čase sa v Číne začal šíriť nový koronavírus, ktorý prerástol do ničivej pandémie. Ďalšie fóra tak boli virtuálne. Vlani bol medzi rečníkmi aj ruský prezident Vladimir Putin, tento rok však organizátori vylúčili ruských podnikateľov aj politikov z fóra pre inváziu na Ukrajinu. Ukrajinci medzitým vyslali na stretnutie silný kontingent, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj má v pondelok na fóre vystúpiť prostredníctvom videa.
Zakladateľ WEF Klaus Schwab minulý týždeň povedal, že Davos urobí, čo môže, aby podporil Ukrajinu a jej obnovu. "Ruská agresia voči krajine bude v budúcich historických knihách chápaná ako rozpad svetového poriadku po druhej svetovej vojne a po studenej vojne," povedal.
Medzi 2500 delegátmi WEF bude viac ako 50 hláv štátov alebo vlád, poprední podnikatelia, akademici aj predstavitelia občianskej spoločnosti. Medzi najvýznamnejšie mená patrí nový nemecký kancelár Olaf Scholz, šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, šéf NATO Jens Stoltenberg a vyslanec USA pre klímu John Kerry.