Práve toxické chemikálie vznikajúce pri horení cigariet a vdychované do pľúc sú hlavnou príčinou škodlivosti fajčenia. Budúcnosť je preto v bezdymovej technológii, ktorá sa čoraz viac šíri vo svete aj na Slovensku.
Priekopníkom v bezdymových alternatívach je spoločnosť Philip Morris International (PMI), ktorá už viac ako 15 rokov pracuje na vývoji bezdymových produktov. Moderná veda prináša fajčiarom výhody v podobe bezdymových alternatív, ktoré fungujú na princípe nahrievania tabaku alebo tekutiny, ktorá obsahuje nikotín. Rozdiel medzi klasickou cigaretou a bezdymovou alternatívou je v tom, že pri fajčení klasickej cigarety dochádza k spaľovaniu tabaku a produkujú sa škodlivé látky, ktoré sa usádzajú na pľúcach fajčiara. Tabak v bezdymovej alternatíve sa iba nahrieva a tým pádom nevytvára škodlivý dym, ale iba aerosól, čiže v podstate paru. Aerosól obsahuje o 95 % menej škodlivých látok ako cigaretový dym.
Každý fajčiar či nefajčiar si uvedomuje, že cigarety sú škodlivé. Napriek tomu fajčí na Slovensku 26 % dospelej populácie. „Zjednodušene povedané, znižovanie rizika je prístup, ktorý dospelým fajčiarom predstavuje overené a menej škodlivé alternatívy k cigaretám. Ide o výrobky ako napríklad elektronické cigarety či zariadenia na nahrievanie tabaku, ktoré neprodukujú cigaretový dym, pretože fungujú na úplne odlišných princípoch ako cigarety. Prístup znižovania rizika uplatňujú lekári už dlhé roky pri rôznych kategóriách závislostí,“ hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.
Aj podľa lekárov sú bezdymové zariadenia na zahrievanie tabaku určite lepšou alternatívou ako klasické cigarety. Aj vo videu je možné pozrieť si pokus, pri ktorom sa skúmal rozdiel v dopade na pľúca pri vyfajčení 90-tich klasických cigariet a 90-tich náplní z bezdymového zariadenia. Výsledok je doslova zarážajúci.