Z osady na obľúbené mesto! Fotky, aké hocikedy neuvidíte: Takto sa zmenil Liptovský Mikuláš za 100 rokov
27. 5. 2022, 7:45

Zdroj: lm-archmuzeum
Pohľadnice vás prevedú historickým mestom! Na radnici v Liptovskom Mikuláši vystavujú podobizne centra Liptova zo zbierky mestského Múzea Janka Kráľa, ale aj súkromných zberateľov.
Zdroj: lm-archmuzeum
Zdroj: fab
Zdroj: fab
Galéria k článku
Na výstave Liptovský Mikuláš na starých pohľadniciach sa návštevníci obrazom, ale aj slovom zoznámia s podobou ulíc, súkromných domov i verejných budov od konca 19. storočia do 50. rokov minulého storočia. Zbierka múzea obsahuje takmer 400 kusov pohľadníc samotného mesta, ktoré už budú súčasťou radnice.
„Niekedy bol Liptovský Mikuláš osadou a za jednu najstarších ulíc je považovaná Štúrova ulica. My sme ju naposledy rekonštruovali pred 8 rokmi,“ uviedol primátor Ján Blcháč s tým, že mesto prešlo výraznými zmenami, pretože doprava predtým viedla priamo centrom, kde je v súčasnosti najmä pešia zóna. Aktuálne žije v centre Liptova 30 500 obyvateľov a v rámci Žilinského kraja je to tretie mesto s ich najmenším úbytkom.
Štúrová ulica
V roku 1878 sa o nej písalo ako o ulici K pastierni, hotel Európa bol vtedy hostincom K hviezde. Od roku 1909 to bola ulica Mýtna, potom Štefánikova, od roku 1939 je to Štúrova ulica. Tá prešla pred 8 rokmi rekonštrukciou.
Kostol sv. Mikuláša
Vznikol pravdepodobne na nariadenie prvého uhorského kráľa Štefana I. v roku 1299. Pri ňom vznikla osada, neskôr dedina Svätý Mikuláš, ktorá sa od polovice 14. storočia menila na mesto. Do roku 1781 bol v jeho blízkosti cintorín. Okolo boli drobné obchodíky pristavané v polovici 18. storočia, súčasťou bola aj poschodová mestská strážnica.
Župný dom
Bol postavený ako administratívna budova Liptovskej stolice v rokoch 1778 - 1793. Sídlili tam aj súd a väzenie. Po viacerých požiaroch bol v roku 1907 prestavaný. Dnes v ňom sídlia okresný úrad a honorárny konzulát Poľska.
Autor: den, Nový Čas