Slovensku v súčasnosti chýba najmenej 12 000 zdravotných sestier, pričom situácia sa stále zhoršuje. Veľký diel viny na tom nesie štát, ktorý sa k nim správa neuveriteľne macošsky. Ako sa teda jednotlivé zdravotnícke zariadenia snažia motivovať absolventov škôl, aby k nim nastúpili?
Nový Čas navštívil maturantky zo Strednej zdravotníckej školy v Nových Zámkoch, ktoré práve teraz skladajú skúšku z praktickej časti. Natália (19), Viktória (19) a Anna (18) si už našli prácu a na jeseň pokračujú v kombinovanom štúdiu. Aj napriek nie práve ideálnym podmienkam a nízkym platom sa do zahraničia nechystajú. Budú pracovať na Slovensku.
Ostaneme doma
„Určite sú povolania, kde sú tie zárobky vyššie, a toto nie je najlepšie ohodnotené vzhľadom na fyzickú i psychickú záťaž, ale my sme sa rozhodli, že napriek tomu budeme toto krásne povolanie vykonávať doma,“ zhodli sa všetky tri maturantky. Či to však ostane tak navždy, ukáže budúcnosť. Teraz sa sústreďujú najmä na skúšky dospelosti, ktoré im komplikuje fakt, že počas pandémie nemohli vykonávať prax.
Všetky tri sa rozhodli nastúpiť do nemocnice v Nových Zámkoch. Ako sa im podarilo získať ich? „Ako fakultná nemocnica máme skúsenosti s výučbou študentov a keďže sa im naši kolegovia na pracovisku aktívne venujú, tak študenti u nás radi zostávajú pracovať,“ povedal Ján Baček, hovorca Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.
„V tomto roku máme toho času prijatých 11 absolventov stredných zdravotných škôl. Absolventov sa snažíme dohodou o zvýšení kvalifikácie namotivovať na ďalšie štúdium v odbore ošetrovateľstvo na vysokej škole, ktorá sídli v priestoroch nemocnice.“ Nemocnica ponúka ako benefit možnosť bývania v jednoizbových bytoch, platový postup podľa odpracovaných rokov, týždeň dovolenky nad rámec Zákonníka práce, skrátený pracovný čas na 37,5 hodiny týždenne, závodné stravovanie či príspevky na domácu rekreáciu. Podobne sa snažia motivovať zdravotné sestry aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. „Máme zavedené rôzne benefity, ako sú skrátený pracovný čas, predĺžená dovolenka, 3. pilier - DDP, odmenu za odpracované roky a odmenu za vernosť - mesačný príplatok ku mzde,“ uviedla hovorkyňa UNLP Monika Krišková.