V utorok o tom napísal denník The Guardian. Posledný mestský telefónny automat sa nachádzal v centre mesta. New York začal rušiť telefónne automaty v roku 2015; úrady to odôvodnili potrebou digitálnej inovácie.
"Ako rodený Newyorčan sa lúčim s posledným pouličným telefónnym automatom s trpkou príchuťou, pretože tieto prístroje majú významné miesto vo fyzickej krajine mesta už celé desaťročia," uviedol vo vyhlásení Matthew Fraser, komisár newyorského úradu pre technológie a inovácie.
"Tak ako sme prešli od koní a kočiarov k automobilom a od automobilov k lietadlám, aj digitálna evolúcia prešla od telefónnych automatov k vysokorýchlostným wifi kioskom, ktoré spĺňajú požiadavky našich rýchlo sa meniacich každodenných komunikačných potrieb," zhodnotil ďalej Fraser.
Kedysi bolo v celom New Yorku aktívnych viac ako 6000 verejných telefónnych automatov, ktoré boli postupne nahradené stojanmi LinkNYC - voľne stojacimi kioskami, ktoré poskytujú wifi, nabíjaciu stanicu pre mobilné zariadenia a miestne telefónne hovory pre všetkých používateľov zadarmo.
Stojany LinkNYC fungujú aj ako digitálne bilbordy na reklamu, umelecké výstavy či oznámenia verejných služieb.
V New Yorku zostalo niekoľko súkromných telefónnych automatov vrátane štyroch celoplošných telefónnych búdok známych ako "Superman Booths", hoci nie je isté, či sú funkčné.
Posledné verejné telefónne automaty neskončia na skládke - poputujú do Múzea mesta New York (MCNY), kde sa stanú súčasťou výstavy o tom, aký bol New York pred príchodom počítačov.