Moskva však na odvrátenie potravinovej krízy požaduje zrušenie medzinárodných sankcií uvalených na Rusko za vojenskú inváziu na Ukrajinu. V stredu to oznámil námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko, píše agentúra Reuters citujúc ruský Interfax.
"Vyriešenie potravinovej krízy vyžaduje komplexný prístup vrátane odstránenia sankcií uvalených na ruský vývoz a na obchodné transakcie," uviedol Rudenko.
Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej vojenskej invázie zastavil. Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export približne 20 miliónov ton obilnín určených najmä pre severnú Afriku a Áziu – z nich veľkú časť v prístave v Odese.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok informoval, že Ukrajina rokuje o vytvorení potravinových koridorov na vývoz ukrajinských obilnín.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí tiež uviedol, že Moskva bude s Kyjevom diskutovať o možnosti výmeny zajatých vojakov až potom, keď tí, čo sa sami vzdali, budú odsúdení, uviedol Rudenko.
Vodca samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v pondelok oznámil, že ukrajinských bojovníkov, ktorí sa ruskej armáde v oceliarniach Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupolvzdali, postavia v Donecku pred súd.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí dodal, že na zriadenie ruskej vojenskej základne v okupovanej Chersonskej oblasti je ešte príliš skoro.