Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) počas diskusného panela s názvom Európska jednota v neusporiadanom svete vo švajčiarskom Davose.
Predseda vlády poukázal, že aj Slovensko v roku 1998 takmer "zmeškalo vlak" európskej integrácie. Vďaka pomoci od Európskej komisie sa však Slovensku podarilo dohnať dva roky a dobehnúť Česko, Poľsko a Maďarsko. Navrhuje, aby sa to isté urobilo teraz pre Ukrajinu.
Ukrajina je ochotná plniť kritériá pri vstupe do EÚ, nechce ich znižovať, ale potrebuje podľa Hegera pomoc. Ide aj o krajiny západného Balkánu, Gruzínsko a Moldavsko. "Pomáhajme týmto štátom a keď budú pripravené, môžu vstúpiť do Európskej únie," podotkol.
Heger podľa vlastných slov rozumie obavám niektorých štátov z urýchlenia prístupového procesu do Únie. "Ale aj krajiny, ktoré majú záujem vstúpiť do EÚ, musia pochopiť, že súčasťou EÚ sa môžu stať len vtedy, ak budú akceptovať naše pravidlá a kritériá," poznamenal.
Premiér sa zúčastnil v Davose Svetového ekonomického fóra, kde bola jednou z hlavných tém aj závislosť európskych štátov od ruskej ropy a zemného plynu. "Na príliš dlhý čas sme vymenili naše zásady za lacný plyn a ropu. Kompromisy s prezidentom Putinom spôsobili vojnu na Ukrajine a Ukrajinci teraz prelievajú vlastnú krv za naše hodnoty, aby sme my nemuseli," vyhlásil Heger.
V tejto súvislosti zdôraznil, že diverzifikácia zdrojov je kľúčová, ale ak má fungovať, musí ísť o jednotný postup celej Únie. "Musíme sa pozrieť na to, ako prispôsobiť plynovú a ropnú infraštruktúru tak, aby sme mali zabezpečené dodávky v potrebnej miere a za únosnú cenu," povedal premiér. Dodal, že musí byť tiež zabezpečený spoľahlivý dopravca surovín zo západu na východ.