Uznávaný infektológ Pavol Jarčuška prízvukuje, že sa pred týmto ochorením treba chrániť, no podľa neho nemáme podliehať panike. „Pri variante opičích kiahní, ktorý je v súčasnosti v Európe, sa hovorí o úmrtnosti do jedného percenta. Zatiaľ však nikto v Európe nezomrel a len málo pacientov bolo hospitalizovaných,“ hovorí Jarčuška, podľa ktorého nie je dôvod prijímať žiadne reštrikčné opatrenia, čo sa týka hromadných podujatí.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) by sa v súčasnosti hromadných podujatí určite nemali zúčastňovať osoby, ktoré na sebe pozorujú príznaky akéhokoľvek infekčného ochorenia (zvýšená teplota alebo horúčka, únava, slabosť, kožná vyrážka, kašeľ, nádcha a podobne). Tiež by sa mali vyhnúť kontaktom s inými ľuďmi, predovšetkým s citlivými skupinami ako deti, tehotné ženy, seniori a imunokompromitované osoby.
Doteraz sme na Slovensku nezaznamenali žiaden potvrdený ani podozrivý prípad opičích kiahní. Ak k tomu dôjde, infikované osoby by mali byť izolované až do úplného vymiznutia vyrážok. „Kontakty s týmito osobami by mali byť poučené, ako si majú denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície. Ak sa pri kontaktoch objavia klinické príznaky ochorenia, je potrebné, aby sa izolovali, s výnimkou návštevy lekárskeho vyšetrenia. Pacienti po transplantácii, s onkologickým ochorením a pri závažnejších poruchách imunity by mali dodržiavať opatrenia,“ zdôrazňuje profesor Jarčuška.