Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je v Európskom parlamente (EP) šéfom slovenskej delegácie vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP).
Štefanec zdôraznil aj výzvu na podporu malých a stredných podnikateľov, ktorá zaznela počas CoFoE. Sám tiež osobne podporuje zmeny, ktoré majú smerovať k väčšej občianskej zainteresovanosti.
Občania členských krajín EÚ mali prostredníctvom tejto konferencie od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Európskej únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení.
Navrhované odstránenie požiadavky jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých otázkach si však bude vyžadovať revízie základných zmlúv o fungovaní EÚ a podľa Štefanca treba do tohto procesu zainteresovať všetky relevantné inštitúcie.
"Hľadaním spoločného konsenzu vieme predísť komplikáciám pri terajších zmenách a aj komplikáciám v neskoršej budúcnosti," upozornil. Zmeny by mali podľa neho viesť k zjednodušeniu inštitucionálnej štruktúry EÚ, väčšej transparentnosti a zodpovednosti v rozhodovacom procese, pričom by sa malo uvažovať aj o novom definovaní rámca právomocí EÚ.
Štefanec pripomenul, že CoFoE musela čeliť aj novým výzvam, ktoré priniesla ruská agresia na Ukrajine. "Myslím, že si s tým poradila veľmi dobre a odzrkadlilo sa to aj na jej výstupoch," povedal.
Mrzí ho však to, že konferencia počas svojho ročného trvania v spoločnosti rezonovala iba okrajovo.