Z nich okolo 5,5 milióna odišlo do zahraničia. Vojna dnes pokračuje 93. dňom a Zelenskyj podľa agentúry Reuters povedal, že si nemyslí, že by Rusko malo záujem na jej ukončení.
Moskva nechce žiadne skutočné mierové rozhovory, snaží sa iba klásť ultimáta a globálnu potravinovú krízu využíva ako zbraň, povedal okrem iného ukrajinský prezident v prejave k jednému indonézskemu výskumnému ústavu. Uviedol tiež, že hoci sa to Ukrajincom nepáči, bude nutné rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o tom, že Ukrajina sa chce "vrátiť k životu suverénnej krajiny na svojom území".
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obvinil vládu v Kyjeve, že je to ona, kto má na svedomí, že rokovania oboch strán uviazli na mŕtvom bode. "Ukrajinské vedenie neustále prichádza s protichodnými vyhláseniami. Kvôli tomu nie celkom rozumieme, čo ukrajinská strana chce," povedal dnes Peskov novinárom. Posledné rokovania, na ktorých sa osobne zúčastnili zástupcovia Ukrajiny a Ruska, sa konalo 29. marca. Potom pokračovalo rokovanie prostredníctvom videokonferencií, ale už dlhšiu dobu Kyjev aj Moskva uvádzajú, že spolu žiadne rozhovory nevedú.
Rusko od 24. februára, kedy začalo inváziu na Ukrajinu, blokuje ukrajinské čiernomorské prístavy a znemožňuje tak vývoz obilia z krajiny, ktorá patrí k jeho najvýznamnejším exportérom.
Podľa ukrajinských činiteľov je na Ukrajine zablokovaných 20 miliónov ton obilia určených na vývoz. OSN varuje, že ak sa dodávky z Ukrajiny nedostanú na úroveň, ktoré dosahovali pred 24. februárom, hrozí v niektorých krajinách dlhodobý hladomor. Rusko ponúklo, že v Čiernom mori otvorí koridor pre vývoz potravín, chce za to ale zmiernenie protiruských sankcií.
Hovorca vojenskej správy Odesskej oblasti Serhij Bratčuk podľa britskej spravodajskej stanice BBC povedal, že Rusko spustilo do Čierneho mora 400 až 500 starých sovietskych mín, ktoré sa počas búrok uvoľňujú od kotiev. Ukrajina tak kvôli tomu nemôže bezpečne dopravovať náklady po mori do zahraničia.