Je mentálny hendikep dôvodom na to, aby takíto ľudia nemali deti?
Ľudia s mentálnym postihnutím majú právo na to, aby nadväzovali vzťahy, mali sex a majú tiež právo na počatie dieťaťa. Vychádza to zo základných ľudských práv a slobôd. Samozrejme, jedna vec je mať práva, druhá vec je, že sa k tomu viažu i povinnosti. Preto sme veľmi radi, keď funguje preventívna sexuálna osveta, keď ľuďom podávame informácia, a zároveň postupne predávame zodpovednosť za ich výber partnera, za ich sexuálne správanie. Mám vo svojom okolí štyri matky s mentálnym postihnutím. Všetky počali dieťa tak, že sa preň nerozhodli, ale mali málo informácií.
Išlo v ich prípade o zdravých partnerov alebo mužov s nejakým stupňom mentálneho poškodenia?
Je to rôzne, väčšinou však ide o partnerov s istým mentálnym postihnutím. Je veľký mýtus, že keď majú obaja partneri mentálne poškodenie, narodí sa im dieťa s mentálnym postihnutím. Nestalo sa tak ani v jednom prípade, všetky deti spomínaných štyroch matiek sú zdravé.
Otázka je, či sú títo rodičia schopní dieťa aj vychovávať...
Nemáme žiadny nástroj, ako im zakázať počať dieťa. S túžbou po dieťati sa stretávame aj u žien, ktoré majú ťažší stupeň mentálneho postihnutia. Mala som klientku so stredne ťažkým mentálnym postihnutím, ktorá z ničoho nič začala kradnúť detské vecičky – plienky, hrkálky, oblečenie, bábiky... Keď sme sa v poradni zhovárali, spýtala som sa, prečo to robí. Vysvitlo, že jej bratovi sa narodila dcérka a ona by tiež chcela byť maminka. Keď to zo seba dostala, rozplakala sa. Bolo to pre ňu oslobodzujúce. Potom sme spoločne pracovali na tom, aby si uvedomila, že by nezvládla sama sa postarať o bábätko, že by sa neskôr nedokázala s ním učiť, vodiť ho na krúžky, dať mu vzdelanie...