Pavol zo severu Slovenska schová do vrecka aj záhradkárov z juhu: Neuveriteľné, čo dopestoval v chladnej doline! O tom sa vám len sníva
30. 5. 2022, 15:00

Zdroj: pk
Exotika medzi smrekmi! Podnikateľ vo filatelistike Pavol Konečný (53) schová do vrecka aj skúsených pestovateľov z juhu Slovenska.

Zdroj: pk

Zdroj: Jana Rojková

Zdroj: pk
Galéria k článku
Prekonáte svojimi záhradkárskymi pokladmi Pavla? Pochváľte sa nám, čo na svojej záhrade dopestujete! Pošlite fotky alebo videá na mail tip@novycas.sk alebo whatsapp 0918 620 001!
V Medzihorskej doline, kúsok od Rajeckých Teplíc, stojí v časti Vretenica horská chatka so záhradou plnou exotických plodín. Hoci je chatka skrytá medzi stromami v nadmorskej výške 550 metrov, na malom pozemku dokáže vypestovať exotické ovocie.
Pavol je vyučený vodár a kúrenár, ktorý sa živí podnikaním v oblasti numizmatiky a filatelistiky. Jeho najväčšou vášňou je však pestovanie exotického ovocia. „Ako dieťa som neznášal dlhé státie v radoch na pomaranče. Tento zážitok z detstva sa na mne podpísal tak, že som si už ako 18-ročný vysníval, že raz budem ovocie pestovať sám,“ hovorí odhodlane amatérsky záhradkár. Dôvodov na radosť má hneď niekoľko.
V chladnej doline na severe Slovenska sa mu totiž podarilo vypestovať citróny, pomaranče, kivi, ananás, figy aj granátové jablko. Jeho chatka stojí pritom v lese, obkolesená ihličnatými a listnatými stromami, ako sú červený smrek, jelša alebo osika. Najdôležitejšie pre záhradkára je podľa Pavla milovať kvety, hladkať im listy a starať sa o ne s láskou. „Príroda vám všetku lásku, ktorú do nej vložíte, niekoľkokrát vráti,“ dodáva s úsmevom.
Kiwi
Nenáročné na vodu a má hlboké korene. Pochádza z Nového Zélandu a vydrží mráz až do -20 stupňov. Je samoprašné, na rastline je samička aj samček. Treba ho strihať, aby sa neprebujnelo, vtedy zarodí tisíce kvetov.
Ananás
Potrebuje dobre priepustnú, humusovú, suchšiu zeminu a najmä miesto na slnku, takzvané slnečné stanovisko. Keďže má plodina malý koreňový systém, postačí mu kvetináč s priemerom 20 centimetrov. Ananás má potom sladkú šťavnatú chuť. Neokupujú ho žiadne škodce.
Figy
Sú najmenej náročné. Nepotrebujú špeciálnu zeminu, ale za vápenatú sa odmenia chutnejšími plodinami. Majú radi kravské a konské granule, nepotrebujú veľa vody, zato majú rady slnko. Plody Pavol zbiera od júla až do októbra.
Mandarínky
Potrebujú pokoj a slnko. Zeminu majú rady ľahkú a priepustnú, do ktorej je dobré namiešať rašelinu a hnoj. Pavol používa čierny až rozpadnutý kravský hnoj, po ktorom krásne kvitnú a voňajú. Sú mrazuvzdorné a vydržia chlad až do -6 stupňov. Zdravé a chutné mandarínky nie je dobré ošetrovať chemicky. Na škodce stačí mydlová voda s jarou, pri roztočoch, pukliciach a plesniach však treba siahnuť aj po chémii.
Granátové jablko
Pochádza z arabských štátov. Nenáročná rastlina má opadavé listy. Mrazy znáša do -10 stupňov a potrebuje najviac slnka zo všetkých. Pestovali ho už starí Egypťania a granátové jablko má veľmi veľa vitamínov.
Citrón
Postačí im veľa slnka pri okne a trocha trpezlivosti. Rastline veľkej 1 - 1,5 m stačí kvetináč s priemerom 30 cm, no podmienkou je, aby bol hlbší ako širší. Dostatočná hĺbka kvetináča jej zabezpečí dobrú stabilitu. Citróny neznášajú dlhodobo premočenú pôdu, preto je dôležité dopriať im priepustný substrát.
Autor: Jana Rojková