Občianske združenie Fauna Carpatica a jeho členovia sa už vyše 20 rokov venujú pozorovaniu týchto takmer vyhynutých živočíchov. Vďaka nadšencom a ich pomoci v teréne tu však stále žije až zhruba 200 týchto jedincov. „Mladšie ročníky, žiaľ, veľmi nepribúdajú, lebo väčšina znášok je zlikvidovaných predátormi - líškami a jazvecmi. Korytnačky kladú vajcia vo dvoch vlnách až do konca júna. V jednej znáške je priemer zhruba 13 vajec, ale evidujeme pre tento druh svetový rekord - až 25! Ak je vhodné počasie a v zime v jamke nezmrznú, prežijú. Ich nepriateľom je však aj človek a môžu ich tiež usmrtiť lesné mechanizmy,“ spomenul Peter Havaš (59) z OZ.
Podotkol, že korytnačky sa podľa literatúry dožívajú až 120 rokov a v tejto lokalite evidujú jedinca, ktorý už mal 40 rokov. Živia sa hlavne larvami hmyzu, žubrienkami a slimákmi. „Najväčšia z tejto oblasti merala 19,5 centimetra a vážila 1,5 kila. Samec má dlhší chvost i pazúry na prichytenie k samici a preliatejší spodný pancier. Najväčším problémom je zazemňovanie Tajby, zvyšovanie dna, čo spôsobuje opakovanie sucha a mokra,“ uviedol. Viac o ich živote sa vie aj vďaka miniatúrnym vysielačkám, ktoré monitorujú pohyb – a vyvracia mýtus, že sú veľmi pomalé. „Jedna samica sa posúvala zhruba 2,5 kilometra k miestu kladenia vajec asi 5 dní, ale naspäť sa vrátila už za deň,“ dodal.Korytnačka močiarna
Je to jediný pôvodný druh korytnačky žijúcej na Slovensku. Patrí medzi kriticky ohrozené chránené živočíchy a jej najvýznamnejšia lokalita je Národná prírodná rezervácia Tajba pri Strede nad Bodrogom v okrese Trebišov. Nachádza sa v oblasti mŕtveho ramena Bodrogu na ploche 27 hektárov a platí pre ňu štvrtý stupeň ochrany prírody.