Slovensko sa v analýze zaradilo medzi krajiny, ktorým medziročne počet bankrotov vzrástol. Zo 43 analyzovaných ekonomík vlani takmer polovica zaznamenala medziročný pokles v kolapsoch miestnych spoločností. V mnohých z nich dokonca dosiahol počet bankrotov najnižšiu úroveň za posledných desať rokov. Medzi krajinami, ktoré oproti roku vykázali najväčší pokles, sa nachádzajú Holandsko s poklesom bankrotov o 42 percent, Kolumbia (40 %), Južná Kórea a Kanada s 30-percentným poklesom či Čína, kde sa medziročne znížil počet skrachovaných firiem o 27 %.
"Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z najväčších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr," priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Spresnila, že podľa dát z Medzinárodného menového fondu kumulatívne fiškálne opatrenia v reakcii na pandémiu koronavírusu dosiahli objem 18 % globálneho hrubého domáceho produktu (HDP), pričom veľká časť z tohto objemu pochádzala z vyspelých ekonomík. Tie podľa dát poskytli pomoc v priemernej výške 28,4 percenta svojho HDP. Len na porovnanie, balík pomoci, ktorý poskytli v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008, bol na úrovni 2,6 percenta HDP týchto krajín.