Bacheletová, ktorá autonómnu oblasť navštívila, povedala, že to nebolo vyšetrovanie, ale šanca povedať vysokým čínskym lídrom obavy a vytvoriť priestor na pravidelné interakcie na podporu Číny pri plnení jej záväzkov podľa medzinárodného ľudskoprávneho práva.
„Poskytuje mi to príležitosť lepšie porozumieť situácii v Číne, ale aj čínskym úradom lepšie pochopiť naše obavy a potenciálne prehodnotiť politiku, o ktorej sa domnievame, že môže mať negatívny vplyv na ľudské práva,“ vyjadrila sa komisárka počas tlačovej konferencie počas posledného dňa jej šesťdňovej cesty. Okrem iného povedala, že upozornila na nedostatočný súdny dohľad pre systém internačných táborov, kde podľa odhadov expertov skončil milión alebo viac Ujgurov a ďalších etnických menšín. „Je dôležité, aby protiteroristické reakcie neviedli k porušovaniu ľudských práv. Uplatňovanie príslušných zákonov a politiky a akýchkoľvek povinných opatrení... musí podliehať nezávislému súdnemu dohľadu s väčšou transparentnosťou v súdnych konaniach,“ vyhlásila Bacheletová.
Vysoká komisárka OSN spomenula aj „hlboko znepokojujúce“ zatýkanie právnikov, aktivistov, novinárov a ďalších ľudí v Hongkongu na základe prísneho zákona o národnej bezpečnosti. Tiež povedala, že je dôležité chrániť jazykovú, náboženskú a kultúrnu identitu Tibeťanov a umožniť im plne a slobodne sa podieľať na rozhodovaní o svojom náboženskom živote.
Bacheletová v sobotu ešte informovala, že OSN a Čína sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude viesť následné diskusie o celom rade otázok vrátane práv menšín, boja proti terorizmu a ľudských práv a právnej ochrany.