Kim a členovia politbyra "pozitívne zhodnotili epidemickú situáciu, ktorá je pod kontrolou a zlepšuje sa," napísala severokórejská agentúra KCNA. Hovorili aj o tom, ako "rýchlo a efektívne koordinovať a vynucovať protiepidemické pravidlá a odporúčania za súčasnej stabilnej situácie".
Severná Kórea v nedeľu informovala o ďalších 89 500 prípadoch pacientov s horúčkou. O covide-19 tamojšie úrady nehovoria, podľa agentúry AP je to zjavne kvôli tomu, že im chýba dostatok testovacích sád pre tak veľký počet chorých. Celkom sa nakazilo asi 3,4 milióna ľudí v krajine s 26 miliónmi obyvateľov. Podľa oficiálnych štatistík zomrelo 69 chorých.
Podľa zahraničných odborníkov je vysoko pravdepodobné, že KĽDR podhodnocuje počty mŕtvych v snahe neoslabiť pozíciu Kim Čong-una. Domnievajú sa, že obetí je v skutočnosti oveľa viac, pretože väčšina obyvateľov nie je proti covidu-19 očkovaná a v krajine chýba zdravotná infraštruktúra na liečbu pacientov v kritickom stave.
Iní odborníci sa domnievajú, že komunistický režim údaje o nakazených v uplynulých týždňoch zveličoval, aby zosilnil kontrolu obyvateľstva. V rámci boja proti šíreniu nákazy úrady nariadili všetkým pracovným i obytným jednotkám, aby sa od seba izolovali, ľudia tiež nesmú cestovať medzi regiónmi. Práce v priemysle, stavebníctve i poľnohospodárstve pokračujú, ale kvôli prísnym protikoronavírusovým reštrikciám sa objavili obavy, či je v krajine dostatok potravín. Na jej krehkú ekonomiku už dva roky dopadá uzávierka hraníc. K tomuto kroku severokórejské úrady pristúpili na začiatku pandémie pred viac ako dvoma rokmi v snahe zabrániť zavlečeniu infekcie zo zahraničia. Výskyt covidu-19 KĽDR prvýkrát oficiálne priznala 12. mája a vyhlásila celoštátnu uzáveru.
Niektorí analytici očakávajú, že Pchjongjang čoskoro oznámi víťazstvo nad covidom-19, oficiálna propaganda zásluhy na tom pripíše Kim Čong-unovi.