Objav bez fanfár
A čo to vlastne pán Jozef Demko vynašiel? O automatickom hodinovom ciferníku toho na internete podobne ako o jeho objaviteľovi veľa nie je. Skúšali sme sa preto pýtať v Múzeu hodín v Bratislave, no na naše prekvapenie ani tam netušili, o čo ide. Trochu svetla do tmy prináša opis z Úradu priemyselného vlastníctva Českej republiky, kde je tento patent dodnes zapísaný.
Malo by ísť o „zariadenie na hodinkovom ciferníku, ktoré označuje samočinne a striedavo hodiny od polnoci do poludnia a od poludnia do polnoci“. Tento krkolomný opis pravdepodobne znamená, že na poludnie, teda o dvanástej, sa cifry na hodinkách automaticky prehodili z 1 až 12 na 13 až 24.
Pán Demko si dal tento vynález v Československu patentovať 10. 5. 1922 spolu s istým Pavlom Greschnerom. Neskôr aj v ďalších 14 krajinách vrátane Švajčiarska. Do akej miery bol jeho vynález užitočný, alebo či sa vôbec používal, nie je známe. Informácie v Slovenskom denníku z roku 1921 však hovoria, že svoje využitie si možno našiel. Podľa dobového opisu z denníka bol Jozef Demko mechanik zo Žabokriek (Nitrianska župa) a svoj vynález pripravoval niekoľko rokov.
„Tento vynález bude čoskoro veľmi vítaný, lebo u nás, tak ako aj v západnej Európe, bude zavedený na železniciach 24-hodinový čas. Doteraz robila ťažkosti práve otázka prispôsobenia hodín, lebo 24-hodinový ciferník sa ukázal neprehľadným. Ľahkosť a jednoduchosť nás prekvapila. Treba nájsť ešte podnikateľa, ktorý by vec využitkoval obchodne,“ píše sa v dobovom článku.