Stretla sa s prezidentom Volodymyrom Zelenským a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu. Po stretnutí s poslancami bude rokovať aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhalom. TASR o tom informoval Jozef Matej, riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
"Tlačová konferencia prezidentky sa uskutoční po návrate prezidentky z Ukrajiny. O presnom termíne vás budeme vopred informovať," avizoval Matej.
Predpoludním Čaputová navštívila aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním.
"V Boroďanke a Irpini som na vlastné oči videla stopy skazy, ktorú ruskí vojaci na Ukrajinu priniesli. Stovky kilometrov na východ a na juh aj dnes čelia rovnakej skaze tisíce ďalších ukrajinských civilistov - ženy, muži, deti. Verím, že keď pominie táto nočná mora, Ukrajina znovu rozkvitne," uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Ako podotkla, to, že obrázky vojny na Ukrajine už neotvárajú správy, neznamená, že utrpenie Ukrajincov je menšie.
Hlava štátu už začiatkom mája povedala, že zvažuje výber konkrétneho termínu návštevy Ukrajiny. Povedala vtedy, že chce prísť s konkrétnym cieľom alebo účelom. Takáto návšteva je podľa jej slov spôsob vyjadrenia podpory Ukrajine. Pozvanie pre Čaputovú potvrdil pár dní nato aj Zelenskyj.
Ukrajinu začiatkom apríla už navštívil slovenský premiér Eduard Heger, ktorý tam cestoval spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.