Diať sa to bude tento rok zrejme pri všetkých leteckých zájazdoch a doplatok za jednu osobu bude 50 až 60 eur. Ak si však letenku do dovolenkovej destinácie kupujete individuálne, čiže cestujete na vlastnú päsť, cenu letenky vám dodatočne letecká spoločnosť nenavýši. Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na Slovensku, aj to bude drahšie ako minulý rok. Ceny v reštauráciách aj za ubytovanie išli hore približne o 10%.
Nedostatok pohonných látok
Nestála situácia na trhu s ropou môže v Európe v nasledujúcich mesiacoch spôsobiť dokonca nedostatok pohonných látok. „Keď sa v Európe a v Spojených štátoch začne hlavná prázdninová sezóna, dopyt po pohonných látkach vzrastie. Potom by sme mohli zaznamenať nedostatok napríklad nafty, benzínu či kerozínu najmä v Európe,“ povedal v rozhovore pre týždenník Der Spiegel šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu Fatih Birol, ktorý varoval, že súčasná kríza na trhu s energiami je oveľa väčšia ako ropná kríza v 70. rokoch a že aj potrvá dlhšie.
„Vtedy išlo len o ropu. Terajšia kríza sa týka zároveň ropy, plynu a elektriny,“ dodal podľa agentúry Reuters. Dohoda o embargu však posilňuje obavy z nedostatočných dodávok ropy na trh, čo prispieva k ďalšiemu rastu cien suroviny.
CK môže zvýšiť cenu zájazdu o 8 %
Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií?
Sú Slováci pri kúpe zahraničných dovoleniek opatrní?
Áno, určite. Správanie Slovákov je opatrnejšie v porovnaní s predpandemickým obdobím. Teraz sa snažia dozvedieť čo najviac informácií o destinácii, hoteloch či službách a informujú sa hlavne o tom, čo sa bude diať v prípade, že cestovná kancelária nebude schopná z nejakého dôvodu poskytovať služby.
V ktorých obľúbených destináciách Slovákov potrebujeme ešte testy alebo potvrdenia, čo sa týka covidu?
Momentálne je veľa destinácií, ktoré majú zriadený OTP režim, kde stačí už antigénový test, ale avizujú, že ešte pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny budú tieto opatrenia zrušené. Opatrenia už zrušili Grécko, grécke ostrovy a Chorvátsko.